Szpital Świętej Zofii w Warszawie ma 110 lat

2022-01-20 8:09
noworodek
Autor: um.warszawa.pl

Na co dzień zajmuje się najtrudniejszymi przypadkami z zakresu położnictwa i ginekologii oraz patologii noworodka. Centrum Medyczne "Żelazna" z roku na rok się rozwija. Lekarze wykorzystują coraz nowsze metody do leczenia wielu przypadłości.

Chodzi między innymi o zastosowanie laparoskopii i histeroskopii, terapię zaburzeń statyki narządu rodnego i problemów z nietrzymaniem moczu. Marka tej placówki jest szeroko znana nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce – mówi prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski. To w Szpitalu św. Zofii, w porozumieniu z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, działają: I Klinika Położnictwa i Ginekologii oraz Zakład Zdrowia Prokreacyjnego przyczyniając się do rozwoju badań naukowych z zakresu medycyny i nauki o zdrowiu.

Porody w szpitalu Świętej Zofii przyjmowane są w kilku salach. Opiekę nad pacjentkami rodzącymi sprawuje na każdym 12-godzinnym dyżurze po pięć położnych wyspecjalizowanych w prowadzeniu samodzielnej opieki nad fizjologicznie rodzącą kobietą we współpracy z zespołem lekarskim. Do dyspozycji rodzących kobiet w Bloku Porodowym oprócz położnych i lekarzy położników są: pediatra-neonatolog oraz anestezjolog.

Dla kobiet, które marzą o porodzie naturalnym w warunkach zbliżonych do porodów domowych przeznaczony jest przyszpitalny Dom Narodzin. Pokoje porodowe mają wystrój domowej sypialni. Specjalnością „Żelaznej” stały się porody przedwczesne i opieka nad wcześniakami o krańcowo niskiej masie urodzeniowej, czyli około 500 gramów. Liczba porodów przyjmowanych rocznie w szpitalu Świętej Zofii rośnie z roku na rok. W 2010 roku było to 4,5 tysiąca porodów, a w 2020 już 6,6 tysiąca. W pierwszej połowie ubiegłego roku na Żelaznej urodziło się 3144 dzieci.