Szykuje się odpust w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa

2022-08-30 7:21
Odpust w Loretto koło Wyszkowa 2022
Autor: Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej

Zaplanowany został na 11 września. Mszy Świętej będzie przewodniczył sekretarz generalny KEP - biskup Artur Miziński. Co roku w odpuście bierze udział około 13 tysięcy wiernych z kilku diecezji.

Kult Matki Bożej Loretańskiej jest najstarszych kultem maryjnym skupiającym w sobie wszystkie inne. Wywodzi się z sanktuarium domu Najświętszej Maryi Panny w Loretto we Włoszech. Na teren Rzeczpospolitej dotarł w początkach XV wieku, dzięki polskim pątnikom. Przyjął się dzięki staraniem ojców jezuitów, franciszkanów i bernardynów.Sanktuarium w Loretto stało się wzorem do urządzania podobnych miejsc kultu w innych krajach, w tym także w Polsce. Jednym z nich jest sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa.

Najliczniejsze grupy pielgrzymów przybywają tam z diecezji warszawsko-praskiej, archidiecezji warszawskiej, diecezji drohiczyńskiej, siedleckiej i płockiej. Bywają także pątnicy z innych rejonów kraju. Niektórzy przychodzą pieszo. Odpust w Loretto odbywa się w pierwszą niedzielę po uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli po 8 września. W tym roku wypada on 11 września. Uroczystości odbędą się pod hasłem "Królowo Pokoju, módl się za nami".

Mszy Świętej o godzinie 12:00 będzie przewodniczył sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Artur Miziński. Liturgię poprzedzi konferencja ojca Marcina Ciechanowskiego, paulina z Jasnej Góry, który jest rekolekcjonistą i egzorcystą archidiecezji częstochowskiej. Będzie także okazja wysłuchania świadectwa siostry Barbary Łydkowskiej CSL, posługującej w ośrodku dla dzieci i młodzieży z albinizmem w Mwanzie w Tanzanii. Dochód z loterii fantowej zaś przeznaczony zostanie na potrzeby świetlicy środowiskowej dla dzieci "Dom Ojca Ignacego" prowadzony przez siostry loretanki na warszawskiej Pradze".