Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy w końcu otwarty

2021-12-21 6:09
Tunel POW
Autor: Emptywords/Wikipedia

Od wczoraj (20.12) można wreszcie przejechać całą obwodnicą w ciągu trasy S2. Ma się tam przenieść tranzyt z autostrady A2 w kierunku wschodnim. Na widoczne efekty w ruchu trzeba będzie poczekać kilka tygodni.

To długo wyczekiwany odcinek ekspresówki o długości 4,6 kilometra. Ta część znajduje się pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów wraz z tunelem pod Ursynowem. Cła Południowa Obwodnica Warszawy ma 33 kilometry. Tunel ma dwie tak zwane nawy - obie o długości ponad 2,3 kilometra. To oznacza, że jest to obecnie najdłuższy taki obiekt w Polsce. w każdym kierunku są po trzy pasy ruchu. Tunel schodzi pod powierzchnię między ulicami Indiry Gandhi a ulica Pileckiego i wychodzi na skarpie za ulicą Nowoursynowską. Dużym wyzwaniem było poprowadzenie go pod pierwszą linią metra, przy zachowaniu ciągłości kursowania kolejki podziemnej.

Sygnały z kamer i czujników zamontowanych w tunelu trafiają do Centrum Zarządzania Tunelem pracującego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gdzie przetwarzane są przez system zarządzania ruchem. Dostęp do monitoringu będą miały również Komenda Stołeczna Policji oraz Centrum Bezpieczeństwa Warszawy. Uruchomiony został od razu odcinkowy pomiar prędkości, za który odpowiada Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Dopuszczalna prędkość na tym odcinku wynosi do 80 kilometrów na godzinę.

W ramach tej części prac wybudowano 11 obiektów inżynierskich, węzeł zespolony Warszawa Ursynów, a także ekrany akustyczne, odwodnienie trasy, wygrodzenia drogi głównej, pozostałe urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na oddanym do ruchu odcinku obowiązuje zakaz poruszania się samochodów powyżej 16 ton w godzinach szczytu komunikacyjnego, czyli 7:00 - 10:00 i 16:00 - 20:00 z wyłączeniem pojazdów z identyfikatorem C-16.

Oddanie tunelu do użytku odkładane było od wielu miesięcy. Inwestycja zaliczyła spore opóźnienie. Częściowo związane z pandemią.