W sobotę będzie odprawa katechetyczna w archidiecezji warszawskiej

2022-08-31 6:39
Świątynia Opatrzności Bożej
Autor: Magda Gierech

To dla wszystkich uczących w szkołach księży, osób zakonnych i świeckich archidiecezji warszawskiej. Zaplanowano ją w Świątyni Opatrzności Bożej. W diecezji warszawsko-praskiej odprawy zaplanowane są na 29 i 30 sierpnia.

Biuro prasowe archidiecezji warszawskiej poinformowało, że w tym roku odprawa katechetyczna będzie wspólna dla księży proboszczów, wikariuszy, braci i sióstr zakonnych i dla osób świeckich. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10:00 Mszą Świętą w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego - kardynała Kazimierza Nycza. Wykład inauguracyjny na temat "Współczesna sytuacja katechezy i katechizowanych w Polsce. Problemy, zagrożenia, perspektywy" wygłosi ksiądz prof. dr hab. Marian Zając z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży w warszawskiej kurii - ksiądz dr Łukasz Przybylski przedstawi plan pracy katechetów w nowym roku szkolnym, omówi kwestie związane z organizacją rekolekcji dla uczniów oraz formacją stałą wszystkich katechetów. Na odprawie będzie między innymi mowa o podręcznikach i pomocach katechetycznych, olimpiadach i konkursach.

W diecezji warszawsko-praskiej odprawy katechetyczne zaplanowano zaś w dwóch terminach do wyboru – 29 i 30 września w Wyższym Seminarium Duchownym przy Mehoffera 2. Zjazd rozpoczyna Msza Święta o godzinie 9:30 w kościele Świętego Jakuba. Wykład inauguracyjny "Nauczyciele wiary – w świetle Biblii" wygłosi biblista, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego - ksiądz prof. dr. hab. Waldemar Chrostowski W czasie spotkania odbędzie się wręczenie dyplomów zasłużonym katechetom i dekretów dekanalnym animatorom młodzieży. Przewidziano również wystąpienie mazowieckiego kuratora oświaty i prezentacje tematyczne kilku środowisk związanych z nauczaniem religii w szkołach.