W tę niedzielę będzie Światowy Dzień Chorych na Trąd

2023-01-25 9:42
Diecezja Warszawsko-Praska
Autor: brak danych

W intencji osób chorych ni ich opiekunów w katedrze warszawsko-praskiej odprawiona zostanie Msza Święta. Po niej zaplanowane jest spotkanie z przedstawicielami Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya. Na świecie jest ponad 3 miliony chorych na trąd.

Przypadający w niedzielę (29.01) Światowy Dzień Trędowatych jest okazją do przypomnienia, że w najuboższych rejonach Ziemi nadal żyją i cierpią ludzie dotknięci jedną z najstarszych znanych ludzkości chorób zakaźnych. W ich intencji z inicjatywy Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya co roku o 12:30 w katedrze warszawsko-praskiej odbywa się Msza Święta. Po liturgii w podziemiach świątyni odbędzie się spotkanie przy filiżance indyjskiej herbaty. Będzie można bliżej poznać posługę doktor Heleny Pyz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, która od 34 lat pracuje w ośrodku dla trędowatych Jeevodaya w Indiach, założonym 54 lata temu przez polskiego pallotyna, księdza i lekarza o. Adama Wiśniewskiego.

W ośrodku na stałe mieszka około 120 osób. Są to całe rodziny, a także osoby samotne. W internatach mieszka około 250 dzieci w wieku od 5 lat do wieku studenckiego. Na całym świecie świecie jest ponad 3 miliony chorych na trąd. Co roku notuje się ponad 210 tysięcy nowych przypadków zachorowań w: Indiach, Chinach, Brazylii i w Afryce. W Indiach żyje 75 proc. wszystkich trędowatych. Wśród przyczyn wielkiej liczby chorych na trąd w Indiach są podziały społeczne i ekonomiczne i duże zagęszczenie ludności. Choroba najczęściej dotyka osoby niedożywione i osłabione.

Trąd może być wyleczony antybiotykami. Terapia trwa od 6 do 12 miesięcy, zależnie od stopnia rozwoju choroby. Wczesne wykrycie i leczenie nie powoduje widocznych okaleczeń, które są w społeczeństwie stygmatyzującym piętnem.Światowy Dzień Trędowatych zainicjował w 1954 roku Raoul Follereau, francuski podróżnik i pisarz zaangażowany w pomoc chorym na trąd. W Polsce pracę doktor Heleny Pyz wspierają Sekretariat Misyjny Jeevodaya i Fundacja Heleny Pyz "Świt Życia". Ośrodek utrzymuje się wyłącznie ze wsparcia finansowego darczyńców i dzięki akcji Adopcja Serca.