W upale można pojeździć na... łyżwach
Do września można bezpłatnie skorzystać z dwóch syntetycznych lodowisk. Jest też okazja do zjazdu na gumowych pontonach z dwóch sztucznych górek. Te niecodzienne letnie atrakcje czekają na chętnych na Ursynowie.
Atrakcje zlokalizowane są w dwóch miejscach: na terenie obok ursynowskiego ratusza oraz na tak zwanej Polance Raabego - obok Szkoły Podstawowej nr 340 przy ulicy Lokajskiego 3. To jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego pod nazwą "Małe Zakopane latem i zimą", na który zagłosowały 1653 osoby. Jak mówi zastępca burmistrza Ursynowa - Piotr Zalewski - "To coś zupełnie nowego nie tylko na Ursynowie, ale i w całej Warszawie. Liczę na to, że zarówno z lodowisk, jak i górek zjazdowych będzie korzystać dużo dzieci i przez to wakacje spędzane przez nie na Ursynowie będą bardziej atrakcyjne. Sam jestem ciekaw, jak bardzo zjazd ze sztucznej górki i ślizganie się na sztucznym lodowisku są zbliżone do korzystania z lodowiska mrożonego i prawdziwej, zaśnieżonej górki".
Atrakcje są czynne przez siedem dni w tygodniu w godzinach 10:00-20:00. Korzystanie z nich oraz wypożyczanie sprzętu jest bezpłatne. Lodowiska o powierzchni 125 metrów kwadratowych wykonane są z paneli polietylenowych, które pozwalają ślizgać się w warunkach zbliżonych do tych, które są na lodowisku mrożonym. Górki zjazdowe opierają się na stalowej konstrukcji i mają po dwa równoległe tory, ułożone ze specjalnych mat z tworzywa sztucznego. Zjazd odbywa się na gumowych pontonach. Górki mają po 4 metry wysokości, długość zjazdu to 18 metrów, a strefy wyhamowania mają 8 metrów.
Jak zaznaczają władze dzielnicy - lodowisko syntetyczne to ekologiczne rozwiązanie, bo do jego utrzymania nie jest potrzebna energia elektryczna. Zupełnie inaczej jest w przypadku lodowiska mrożonego, które tej energii zużywa bardzo dużo. To szczególnie istotne przy gwałtownie rosnących obecnie cenach prądu. Atrakcje powrócą w okresie jesienno-zimowym, od 2 listopada do 18 grudnia, ale tylko w jednej lokalizacji – przy Szkole Podstawowej nr 340. Koszt realizacji projektu to blisko 700 tysięcy złotych.