W Warszawie będzie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

2021-12-14 7:57
Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
Autor: Cezary p/Wikipedia

Ma ruszyć w styczniu. Otworzy je Centrum Zdrowia Dziecka. Opieka nad pacjentem ma zacząć się od rozmowy przez infolinię.

Pacjenci lub rodzice najpierw będą kontaktowali się z Centrum telefonicznie. Podczas rozmowy zostanie przeprowadzona wstępna konsultacja. Wtedy okaże się, czy dziecko rzeczywiście potrzebuje pomocy. Jeśli tak, zostanie mu przydzielony psycholog-opiekun. Taka osoba będzie towarzyszyła małemu pacjentowi od początku do końca leczenia i po powrocie do zdrowia nadal ma monitorować sytuację.

Numery infolinii dla dzielnic, które przystąpiły do projektu, czyli Bielan, Bemowa, Żoliborza, a teraz Wawra, można znaleźć na stronie internetowej www.ezrauksw.pl. Jeśli dziecko będzie wymagać psychoterapii lub wizyty u lekarza psychiatry, trafi do jednego z centrów Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. W Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Przygotowano nowoczesne poczekalnie, komfortowe gabinety, dużo roślin, relaksującą muzyka i zapach olejków eterycznych.

Na razie projekt jest współfinansowany ze środków europejskich, ale jego twórcom zależy, by ten model, jeśli się sprawdzi, stał się powszechnym standardem. Na przeszkodzie może stanąć jedynie brak specjalistów. Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" wciąż poszukuje pracowników, którzy będą zatrudnieni w ramach projektu: psychiatrów, psychoterapeutów, psychologa i pielęgniarki psychiatrycznej.