Warszawa będzie miała Centrum Operacji Naczyniowych i Onkologicznych Mózgu

2021-10-21 7:24
Mazowiecki Szpital Bródnowski
Autor: fot. Panek/Wikipedia

Powstanie w Szpitalu Bródnowskim. Nie byłoby to możliwe bez unijnego wsparcia. Środki są naprawdę spore.

Samorząd województwa mazowieckiego w ramach dotacji z Unii Europejskiej przekaże lecznicy prawie 18 milionów złotych. Umowa w sprawie środków została już podpisana. W lecznicy od dłuższego czasu działa już Interwencyjne Centrum Neuroterapii. Ma jedyny w Polsce sprzęt umożliwiający wykonywanie operacji w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego. To także jedna z dwóch tego typu jednostek na świecie. Teraz będzie można rozszerzyć bazę zaawansowanych technologicznie urządzeń medycznych.

Wśród nich jest system typu Visualase, niestosowany dotychczas w Polsce. Posiada go zaledwie kilka ośrodków w Europie. Pozwoli na usuwanie nowotworów mózgu, czy ognisk padaczkowych, ze śródoperacyjnym podglądem w czasie rzeczywistym. Kolejnym planowanym zakupem jest technologia typu FUS. Oprzyrządowanie zainstalowane będzie w aparacie do rezonansu magnetycznego. Wykorzysta oddziaływanie ultradźwiękowe i doprowadzi do niszczenia dowolnie wybranego celu w mózgu.

Szpital planuje też zakup systemów robotycznych do precyzyjnych biopsji nowotworów mózgu oraz endoskopowego systemu do operacji guzów mózgu. Medycy wzbogacą się też o system do neuronawigacji, który umożliwi tworzenie trójwymiarowych obrazów i precyzyjne naprowadzanie na cel terapeutyczny. Na liście zakupów znalazł się też bardzo dokładny mikroskop. Oprócz tego Szpital Bródnowski kupi między innymi: aparat do znieczulenia i kardiomonitor.