Warszawa przygotowała 49 punktów do edukacji zdalnej dla uczniów z Ukrainy

2022-09-06 7:23
Szkoła
Autor: zdj. ilustracyjne

W nich czeka prawie 700 stanowisk do nauki. Poinformowała o tym wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Gdzie mieszczą się te punkty.

Nie każdy ukraiński uczeń ma miejsce do nauki. Warszawa postanowiła więc pomóc tym, którzy chcą pozostać w systemie ukraińskiej oświaty i uczyć się zdalnie. Dla nich przygotowano komputery i stanowiska do zdalnego nauczania. Takich punktów edukacji zdalnej jest w Warszawie 49. Łącznie jest w nich prawie 700 stanowisk do nauki zdalnej. Jeden z pierwszych takich punktów do edukacji zdalnej miasto uruchomiło w Pałacu Kultury i Nauki, a dokładnie w Pałacu Młodzieży. Później powstały kolejne.Największym jest Centrum Edukacji i Rozwoju, który przy ulicy Towarowej w siedzibie jednego z banków.

Punkty powstają też w dzielnicach - na przykład na Bemowie w bibliotece. W tej chwili ma ponad 100 uczniów z Ukrainy, którzy tam przychodzą. Dostawiane tam są kolejne komputery, w zasadzie wykorzystywane tam jest każde miejsce. Punkty wyglądają bardzo różnie. Są centra edukacji nieco mniejsze i nieco większe. Niektóre punkty do nauki zdalne są w czytelniach: na Bielanach w szkole podstawowej - z 16 stanowiskami przygotowywanymi. Na Ochocie jest punkt w wypożyczalni książek z 18 stanowiskami, na Ursynowie w bibliotece przy Niemcewicza również z 18 stanowiskami, a w wilanowskim centrum kultury - 25 stanowisk.

Nie wszystkie punkty już działają, gdyż miasto czeka jeszcze na dostarczenie laptopów przez UNICEF. Ale wszystkie są już wyposażone w gotowe stanowiska i internet. Każdy może przyjść i połączyć się ze swoją szkołą w czasie rzeczywistym. Jeżeli uczeń pochodzi ze wschodu i jego szkoły zostały zbombardowane, to - jak zapewniło ukraińskie ministerstwo edukacji - młodzież może się łączyć ze szkołami na zachodzie Ukrainy. Według szacunków w Warszawie jest około 60 tysięcy uczniów z Ukrainy. Z czego około 40 tysięcy dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym, a więc między 3 a 19 rokiem życia, z Ukrainy pozostało w ukraińskim systemie edukacyjnym, a 16,8 tys. rozpoczęło od września naukę w miejskich placówkach.