Warszawskie ZOO od nowego roku z patronami

2022-08-26 11:13
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie
Autor: Adrian Grycuk/Wikipedia

Miejski Ogród Zoologiczny otrzyma imię Antoniny i Jana Żabińskich. Uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Warszawy. To uhonorowanie legendarnego dyrektora placówki i jego żony.

"Z naszej inicjatywy patronami stołecznego ogrodu będą legendarne postaci, które na zawsze wpisały się w historię tego miejsca" - poinformowało w mediach społecznościowych warszawskie zoo. Nazwę ogród zmieni od 1 stycznia 2023 roku. Jan Żabiński był organizatorem Ogrodu Zoologicznego w Warszawie i jego pierwszym dyrektorem. Funkcję tę pełnił - z przerwą w okresie wojny - do marca 1951 roku, gdy odwołano go ze stanowiska ze względu na działalność w AK.

W latach okupacji niemieckiej ogród zoologiczny był miejscem schronienia dla wielu Żydów. W znajdującej się na terenie ogrodu modernistycznej willi Żabińskich, zwanej "Domem pod Zwariowaną Gwiazdą" ukrywali się między innymi: pisarka Rachela Auerbach, rzeźbiarka Magdalena Gross czy bokser Samuel Koenigswein z rodziną. Za okazaną pomoc Jan Żabiński i jego żona Antonina zostali w 1965 roku uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.