Warto kupować choinki w doniczkach

2022-12-15 7:45
Choinka
Autor: sxc.hu

Zachęca do tego stołeczny ratusz. Dzięki temu po świętach można będzie drzewko oddać leśnikom. Wtedy dostaną drugie życie.

Żywe świąteczne drzewko może posłużyć dłużej niż jeden sezon. Pod warunkiem, że będzie to choinka z korzeniami, kupiona w doniczce. Iglaki mogą później zyskać drugie życie: w domowym ogródku lub w warszawskich lasach. Warszawscy leśnicy, podobnie jak w poprzednich latach, będą organizować zbiórki świątecznych drzewek.

Miasto udostępniło już terminy i lokalizacje zbiórek. 14 stycznia 2023 roku między 10:00 a 14:00 przed Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Rydzowej 1A, a 21 stycznia, w tych samych godzinach, przed główną siedzibą Lasów Miejskich przy ul. Korkowej 170A. Szansę na "drugie życie" w stołecznych lasach mogą dostać wyłącznie rodzime gatunki: świerk pospolity, sosna zwyczajna i jodła pospolita. Dlatego kupując drzewko w doniczce, warto wziąć pod uwagę także ten aspekt. Egzotyczne iglaki można przesadzić po świętach tylko do własnego ogródka.

Leśnicy przypominają też, że drzewka trzeba trzymać w domu jak najkrócej – zwiększa to szanse na późniejsze przyjęcie się rośliny. Dlatego najlepiej jest przenieść choinkę na balkon tuż po świętach.