Wyższe wpływy ze Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego

2018-02-15 8:47
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego
Autor: ZDM

Drogowcy podsumowali wpływy finansowe w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego za ubiegły rok. Zarząd Dróg Miejskich łącznie w 2017 roku zarobił 94,9 mln zł. Kierowcy coraz rzadziej płaca gotówką, a znacznie chętniej za parkowanie płacą kartą lub przez urządzenie mobilne.

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego obejmuje w Warszawie ok. 30 tys. miejsc postojowych. W ubiegłym roku było 247 dni płatnego postoju i łączne wpływy ze strefy wyniosły 94,9 mln zł. Według statystyk średnia wartość jednego biletu parkingowego wyniosła 5,16 zł, a jednej opłaty mobilnej 6,35 zł. Za brak opłaty za parkowanie w 2017 roku wystawiono 351 606 upomnień. Wysokość zapłaconych z tego tytułu kar wyniosła 13,9 mln zł. Wszystkie środki zostaną przeznaczone na remonty dróg. Znacząco wzrosła liczba transakcji bezgotówkowych. Zarząd dróg Miejskich w 2015 roku wymienił parkomaty na urządzenia wyposażone w terminal płatniczy i to dlatego płatności gotówkowe są powoli zastępowane przez płatności kartą. Kierowcy płacą coraz częściej za parkowanie z pominięciem parkomatu czyli za pomocą aplikacji mobilnej. W 2017 roku kierowcy zapłacili gotówką w parkomatach 32,6 mln zł to o ponad 12 procent mniej niż rok wcześniej. Wpływy z kart płatniczych wyniosły 32,4 mln i były o 23 procent większe niż 2016 roku. Płatności mobilne zanotowały wzrost o 24 procent i wyniosły 14,2 mln zł.

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego stale jest unowocześniana, obecnie drogowcy pracują m.in. nad wprowadzeniem usługi e-parkowanie, która pomoże kierowcom znaleźć wolne miejsce postojowe oraz e-kontroli, która usprawni kontrolę opłat za parkowanie i przyczyni się do większej rotacji miejsc postojowych, a co za tym idzie, lepszej ich dostępności dla kierowców.