XV Święto Dziękczynienia będzie 5 czerwca

2022-05-23 6:37
Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie
Autor: Magdalena Gierech/Eurozet

W tym roku będzie ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej.W uroczystości wezmą udział członkowie Episkopatu Polski.

Po dwóch latach pandemii, w tym roku obchody Święta Dziękczynienia odbędą się w tradycyjnej formie. Centralnym punktem wydarzenia będzie uroczysta Msza Święta w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. To 5 czerwca o godzinie 12:00 z udziałem członków Episkopatu Polski, której będzie przewodniczył metropolita warszawski - kardynał Kazimierz Nycz. Homilię zaś wygłosi biskup Jan Kopiec.

Obchody rozpocznie procesja dziękczynna z relikwiami błogosławionych, która wyruszy w niedzielę o godzinie 7:40 z archikatedry warszawskiej na Starym Mieście i przejdzie Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. Zgodnie z programem procesja o 8:25 będzie przechodzić obok kościoła Świętego Aleksandra kierując się w stronę Belwederu, gdzie spodziewana jest około 8:55. Następnie około 10:45 będzie przechodzić obok kościoła Świętego Antoniego M. Zaccarii, gdzie zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, kapituł i zaproszonych gości.

Podczas liturgii z udziałem Episkopatu Polski, każdy kościół parafialny może otrzymać relikwie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zostaną one uroczyście przekazane proboszczom lub księdzu delegowanemu przez proboszcza. Poinformował o tym Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Archidiecezji Warszawskiej. Warunkiem otrzymania relikwii jest wcześniejsze zgłoszenie prośby.

Obchody XV Święta Dziękczynienia poprzedzi nowenna, która rozpocznie się 27 maja. Jej tekst znajduje się w książeczce "Przedziwny Bóg w świętych swoich", która została przesłana do parafii i rektoratów przed beatyfikacją. Archidiecezja warszawska zachęca, aby nowenna była połączona z nabożeństwami majowymi i czerwcowymi. Zgodnie w wolą metropolity warszawskiego - w ogólnopolskim dziękczynieniu za beatyfikację kardynała Wyszyńskiego i matki Czackiej mają wziąć udział delegacje z każdej parafii archidiecezji warszawskiej.

Zgodnie z tradycją po liturgii zaplanowano szereg atrakcji dla dzieci z rodzicami. 5 czerwca odbędzie się także ogólnopolska zbiórka do puszek na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej.