Zachęcają by nie marnować jedzenia

2021-12-09 7:44
Lodówka społeczna
Autor: Bank Żywności w Olsztynie

To w ramach kampanii "JedzeNIEwyrzucaj". To ważne zwłaszcza w kontekście zbliżających się świąt. Nadmiar jedzenia możemy oddać potrzebującym.

W grudniu bardzo często przygotowując się do Bożego Narodzenia przesadzamy z zakupami. Zwłaszcza spożywczymi. Jednak jeśli zauważymy, że mamy więcej jedzenia, niż jesteśmy w stanie zużyć - możemy śmiało zanieść je do jadłodzielni. Przypomina o tym miejska kampania zachęcająca do tego rodzaju dzielenia się żywnością z potrzebującymi. Z ubiegłorocznego raportu Federacji Polskich Banków Żywności, w Polsce rocznie marnuje się około 5-9 milionów ton jedzenia, głównie w gospodarstwach domowych. Co czwarty Polak wyrzucił jedzenie w ciągu ostatnich 7 dni. Wśród przyczyn wyrzucania, poza zepsuciem i przekroczeniem terminu przydatności do spożycia, pojawiają się też: przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia oraz zbyt duże zakupy.

Sposobów na zmniejszenie skali marnotrawstwa jest kilka. Przede wszystkim, przed pójściem do sklepu warto zrobić listę potrzebnych produktów oraz zaplanować, co z nich ugotujemy. Nie kupujmy na zapas. Jeśli po Świętach zostaną nam jakieś potrawy, starannie je zapakujmy, opiszmy i zanieśmy do najbliższej jadłodzielni. Na pewno znajdą się osoby, które chętnie skorzystają z przyniesionego przez nas jedzenia. W ramach kampanii do 19 grudnia w przestrzeni miejskiej zobaczymy plakaty nakłaniające do dzielenia się jedzeniem. To między innymi: na przystankach, a także na ekranach w metrze, na dworcach, w autobusach i tramwajach. Jadłodzielni aktualnie jest 37.