Zakończył się Diecezjalny Dzień Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej

2017-04-08 15:17
 Diecezjalny Dzień Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej
Autor: Archidiecezja Warszawska

O godzinie 11.00 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczął się Diecezjalny Dzień Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej. Młodzież, kapłani i biskupi z kard. Kazimierzem Nyczem modlili się i rozważali słowa Maryi, będące hasłem XXII Światowego Dnia Młodzieży: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1, 49).

Diecezjalny Dzień Archidiecezji Warszawskiej rozpoczął się koncertem uwielbienia wraz ze wspólnotą Mocni w Duchu. Wszyscy zgromadzeni w Świątyni Opatrzności Bożej uczestniczyli we wspólnym śpiewie i tańcu. Świątynia rozświetliła się kolorami, a na ołtarzu trwało uwielbienie tańcem z flagami. Następnie młodzież wysłuchała świadectw swoich rówieśników. Agnieszka opowiadała jak wyglądała jej droga powrotu do Boga. Świadectwo o zmianie wartości życia - przedstawił Piotr. W sumie jak oceniają organizatorzy w Diecezjalnym Dniu Archidiecezji Warszawskiej wzięło udział ponad 3 tysiące młodzieży.

Po godzinie 13.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz oraz licznie zgromadzeni biskupi. Nawiązując do papieskiego orędzia na 32. Światowy Dzień Młodzieży kard. Nycz zwrócił uwagę, że spotkanie młodzieży w Wilanowie ma charakter pielgrzymki, rozpoczętej w zeszłym roku podczas ŚDM w Krakowie i odbywającej się w perspektywie pielgrzymowania na ŚDM w Panamie. Metropolita Warszawski wskazał młodzieży przykład św. Adama Chmielowskiego, którego Bóg dotknął, gdy miał przed sobą przyszłość artysty. Wspomniał też o wolontariuszce misyjnej, Helenie Kmieć – patronce młodych, którzy wcześnie wstali z kanapy. Niech wasza odpowiedź Bogu będzie konkretna – zaapelował do młodych arcybiskup warszawski. Zachęcał też, by ich postanowieniem zostały usłyszane w liturgii słowa: W miłości braterskiej bądźcie życzliwi i nigdy nie ustawajcie.

Młodzież przeszła także przez Bramę Miłosierdzia, przez którą papież Franciszek przeszedł w Brzegach podczas Światowych Dni Młodzieży. Gest ten podkreśli związek diecezjalnego spotkania ze Światowymi Dniami Młodzieży. Równolegle z Diecezjalnym Dniem Młodzieży odbywają Targi Wspólnot, które są tegoroczną nowością. W specjalnym namiocie przed Świątynią prezentowały się działające w archidiecezji wspólnoty i duszpasterstwa akademickie oraz szkoły katolickie.Dzień Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej poprowadziła wspólnota ewangelizacyjna Mocni w Duchu z Łodzi oraz młodzi ze wspólnoty Młodość – Lubię to, która zawiązała się po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.