Zakończył się Rowerowy Maj

2022-06-03 6:55
Rower
Autor: fot. Deniz Antilla/Pixabay

Stołeczny ratusz podsumował akcję promującą korzystanie z rowerów w mieście. Wzięła w niej udział rekordowa liczba najmłodszych warszawiaków. Jak wyglądają statystyki?

W tegorocznej edycji Rowerowego Maja wzięło udział 75 tysięcy uczniów i przedszkolaków. W Szkole Podstawowej nr 66 we Włochach frekwencja sięgnęła prawie 94 procent. Drugie miejsce na podium zajęło Przedszkole nr 77 - także we Włochach. Dzieci osiągnęły tam blisko 81 procent frekwencji. Trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji przypadło także przedszkolakom – z Przedszkola nr 271 na Bielanach, gdzie aktywne dojazdy stanowiły 80,6 procent wszystkich podróży w maju.

W tym roku odbyła się już piąta edycja akcji. Tym razem pod hasłem - dla klimatu. Zasady były proste: codziennie, przez cały miesiąc, każdy przedszkolak i uczeń szkoły podstawowej, który dotrze do swojego przedszkola lub szkoły w sposób aktywny (rowerem, hulajnogą, deskorolka czy na rolkach) otrzymywał dwie naklejki – jedną do rowerowego dzienniczka, a drugą na plakat klasowy. Do udziału warszawskiej edycji kampanii zgłosiło się aż 340 placówek, w tym 184 przedszkola i 156 szkół podstawowych, z których blisko 75 tysięcy aktywnych uczestników zrealizowało łącznie 1,7 miliona przejazdów.

Zwycięskie placówki otrzymają rowerową nagrodę. Miasto ufunduje dla nich komplet rowerów, mobilne miasteczko ruchu drogowego lub wiatę na parking rowerowy. Ponadto w każdej placówce klasy i grupy przedszkolne z najwyższą frekwencją będą mogły skorzystać ze wspólnego wyjścia do sal zabaw, na warsztaty, do kina, teatru, czy muzeów. Z kolei każdy uczestnik kampanii może odebrać nagrody za swoją indywidualną aktywność w zamian za zebrane w trakcie Rowerowego Maja naklejki. Finał kampanii zaplanowano na 18 czerwca.