Zbliża się Festiwal Muzyka Pokoju - Muzyka Wiary

2022-10-14 7:35

To już szósta edycja tego wydarzenia. Składać się na nią będzie pięć koncertów. Zaplanowano także pokaz filmowy.

Festiwal Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary organizowany będzie w dniach 20-25 października przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Będzie tradycyjnie promował muzykę zdolną do wyrażenia wiary w pokój oraz budował kulturę, w której porozumienie istnieje ponad podziałami ideologicznymi, wyznaniowymi czy politycznymi. Od tego roku Festiwal Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary odbywa się pod zmienioną nazwą (wcześniej: Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju). Ma to akcentować pokój, który – chociażby z racji wojny w Ukrainie – wybrzmiewa dziś jeszcze mocniej, jako jedna z fundamentalnych potrzeb człowieka.

W programie festiwalu 20 października zaplanowany jest koncert pt. "Obadiach" o godzinie 19:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zagra Tomasz Pokrzywiński & Ensemble Labirhythm. Autorem kompozycji jest Obiadach Neofita, mnich, który po przejściu na judaizm zaczął tworzyć muzykę do starotestamentowych hebrajskich tekstów.

Ostatniego dnia festiwalu z kolei - 25 października - o godzinie 20:00 zaplanowany jest koncert pt. "Ptaki smutku, ptaki chwały", który odbędzie się w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy". Zaprezentowane zostaną pieśni o tematyce wojennej oraz pieśni żałobne, pełne smutku. To w interpretacjach ukraińsko-polskiej kobiecej formacji śpiewaczej Dziczka.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie pokaz ukraińskiego filmu "Matka Apostołów" w reżyserii Zaza Buadze z 2020 roku. Film zostanie zaprezentowany 22 października o godzinie 16:45 w Kinotece w ramach współpracy z Ukraina! FF.