ZDM wybrał wykonawcę remontu wiaduktu nad Globusową

2022-10-13 6:28
Remont
Autor: fot. Robert Klonowski/Eurozet

Przetarg wygrała firma Primost Południe. Inwestycja we Włochach będzie kosztowała 11,2 miliona złotych i ma zakończyć się w nieco ponad rok od momentu podpisania umowy.

W przetargu na remont wiaduktu wpłynęło pięć ofert. Najkorzystniejszą przedstawiła firma Primost Południe z Będzina. Wykona je za 11,2 miliona złotych. To o ponad 4 miliony mniej, niż zabezpieczył na ten cel Zarząd Dróg Miejskich. Dzięki temu zaoszczędzone środki będzie można przesunąć na inne inwestycje. Prace polegać będą na wymianie płyty pomostu wiaduktu drogowego i kładki dla pieszych. Drogowcy w zeszłym roku przeprowadzili badania stanu technicznego wiaduktu i okazało się, że podpory mogą zostać zachowane. Skute zostaną tylko częściowo, tak, by dostosować je do nowej konstrukcji płyty.

Obiekt zostanie wyposażony w płyty przejściowe, których dotychczas nie było – są one ważnym elementem konstrukcji zmniejszającym obciążenia i wydłużającym żywotność. Istniejący pas zieleni, który był jednym z głównych czynników degradacji obiektu, zastąpią donice z zielenią. trakcie przebudowy w ciągu ulic Świerszcza i Potrzebnej wyremontowany zostanie chodnik i wykonana zostanie rezerwa pod przyszłą ścieżkę rowerową, która zostanie połączona z istniejącą ścieżką na wiadukcie. Układ ulicy Globusowej pozostanie bez zmian. Wiadukt nad ul. Globusową ma już niemal 60 lat.