Zielona Świętokrzyska

2017-10-02 9:13 Marta Komorowska
Zielona Świętokrzyska
Autor: brak danych

Zakończyły się prace przy zazielenianiu ulicy Świętokrzyskiej. Nowa zieleń pojawiła się na ul. Świętokrzyskiej od ul. M. Kopernika do Ronda ONZ.

Na całej długości ul. Świętokrzyskiej posadzono dorodne platany, które dorównują wysokością rosnącym tam wcześniej drzewom. Oprócz tego na Świętokrzyskiej rośnie 17 rozłożystych wiśni różowych o wysokości do 3 metrów. Wzdłuż całej ulicy pojawiły się niskie żywopłoty z irgi oraz łąki kwietne obsadzone kilkunastoma tysiącami bylin i kwiatów. Aby chronić instalacje podziemne przed korzeniami drzew, zastosowano ekrany przeciwkorzenne i rury osłonowe. Ta nowatorska technologia, a także konieczność zminimalizowania ingerencji w przestrzeń ulicy, sprawiły że prace trwały przez kilka miesięcy. W kilku miejscach zaaranżowane zostały kąciki do siedzenia wśród zieleni. Przybyło kilkadziesiąt dodatkowych ławek, część z nich jest wyposażona w wygodne podłokietniki i oparcia. Pojawiło się też więcej koszy na śmieci i stojaków dla rowerów. Dla mieszkańców, którzy mają swój udział w powstaniu projektu i wzięli udział w konsultacjach społecznych są pamiątkowe tabliczki przy posadzonych drzewach. "Jestem zachwycona tym, jak pięknie jest dziś na ulicy Świętokrzyskiej – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy - "Cieszy mnie udział i zaangażowanie mieszkańców w przygotowanie tego projektu".

Świętokrzyską przebudowano po zakończeniu prac przy centralnym odcinku II linii metra. Poszerzono chodniki, wyłożono je kamiennymi płytami, wytyczono nowe miejsca parkingowe, przejścia dla pieszych i pasy rowerowe. Niestety, zagospodarowanie ulicy w zieleń nie podobało sie warszawiakom. Na ulicy pojawiły się jedynie ogromne donice z drzewkami.