Zielona współpraca w Warszawie

2017-05-09 9:37 Marta Komorowska
Milion drzew dla Warszawy
Autor: um.warszawa.pl

W stolicy każdy może mieć swoje drzewo. Ratusz zachęca osoby prywatne i firmy by pomogły zazielenić miasto. Naturalnie za swoje pieniądze. Za zasadzenie jednego drzewa zapłacimy od 700 do 1500 złotych.

Przedsiębiorcy i osoby prywatne będą mogły wpływać na tereny zielone w Warszawie. Miasto zachęca do zakupu, sadzenia i pielęgnowania drzew. Zarząd Zieleni przygotował specjalny program, który ma zaangażować mieszkańców i właścicieli firm w kreowanie i rozwój miejskiej zieleni. Prowadzone będą akcje edukacyjne, promocyjne i inne działania, które umożliwią zielone działanie.

"Warszawiacy coraz mocniej chcą angażować się w tworzenie i adaptację otaczającej ich przestrzeni. Chcemy dać im tę możliwość. Dzięki współpracy z Zarządem Zieleni będą mogli realnie wpływać na tereny zieleni znajdujące się w pobliżu ich miejsca zamieszkania, pracy czy uczelni. Zieleń to przecież nasze wspólne dobro" - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. Ratusz najbardziej liczy na udział w inicjatywie duże i małe firmy. Ich partycypacja w tego typu przedsięwzięciach może przynieść jedynie korzyści. Z jednej strony dla samych firmy, które będą miały szansę zbudowania swojego ekologicznego wizerunku, z drugiej dla miasta, które zyska kolejne tereny zielone. Program zielonej współpracy w Warszawie, będzie miał różne odsłony w zależności od terenu na którym będą sadzone rośliny. Przedsiębiorcy aby zasadzić swoje drzewo na wydzielonym już obszarze zieleni, muszą przygotować się na trzy działania: zakup, posadzenie i pielęgnacje drzewa.W ten sposób staną się sponsorem tego terenu. Jeśli teren leży w obszarze przyulicznym, partnerzy zobowiązani będą do zakupu i posadzenia drzew, jednak pielęgnacją zajmie się miasto. Dla sponsorów indywidualnych, osób prywatnych istnieje możliwość ograniczenia porozumienia do poniesienia przez nie jedynie kosztów zakupu drzewa.

W Warszawie od marca działa już specjalna aplikacja dzięki której każdy warszawiak może zasadzić w mieście drzewo. Wystarczy uruchomić program na swoim telefonie. Aplikacja to jedno z narzędzi do realizacji programu "Milion drzew dla Warszawy". Użytkownik aplikacji powinien udać się w miejsce, gdzie chciałby aby zostało zasadzone drzewo, zaznaczyć tam swoją lokalizację, klikając w telefonie w czerwoną ikonę z drzewem, a następnie podać swoje dane. Wtedy urzędnicy odpowiedzą czy drzewo w danym miejscu może być posadzone