Pionierskie badania smogu w Krakowie

09-09-2016

Krakowski Alarm Smogowy razem z naukowcami z AGH przebadali powietrze w Krakowie i okolicach. Metody były innowacyjne, a niektóre wnioski mogą się okazać zaskakujące.

Podziel się ze znajomymi
Smog Kraków
Smog Kraków | Fot. Grzegorz Krzywak
Tego typu badania wykonano w Polsce po raz pierwszy. Specjalne urządzenia pomiarowe zamontowano na samochodzie. Jak się okazało wbrew pozorom najgorzej wcale nie jest w ścisłym  centrum Krakowa.- Najwyższe odczyty stężeń pyłów notowaliśmy stanowczo w dzielnicach, gdzie jest dużo domów jednorodzinnych w Bronowicach, Jugowicach i na Klinach, Starym Bieżanowie czy Skotnikach - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Naukowcom zależało, żeby nie mierzyć tylko jakości powietrza na stacjach pomiaru, które są już w Krakowie, ale także na odcinkach pomiędzy nimi. - Do pomiarów był użyty pyłomierz optyczny, został on zabudowany w urządzenia, które pozwalały nam jednocześnie śledzić jego położenie w przestrzeni. Dodatkowo pozwalało nam na to, żeby wszystkie dane zbierać w jednym miejscu -tłumaczy dr Jacek Bartyzel z AGH.

Wyniki badań zostaną przekazane urzędowi marszałkowskiemu. KAS ma nadzieję, że nakłonią one urzędników do podjęcia konkretnych działań na rzecz poprawy powietrza na terenie całej Małopolski.
Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto