Wystawa biblijna w kościele ewangelicko-reformowanym

10-05-2017

Przez niemal tydzień na ogrodzeniu kościoła ewangelicko-reformowanego przy Radwańskiej w Łodzi oglądać można było wystawę biblijną. Ekspozycja związana była z jubileuszem Towarzystwa Biblijnego w Polsce.

Podziel się ze znajomymi
Wystawa biblijna w kościele ewangelicko-reformowanym
Wystawa biblijna w kościele ewangelicko-reformowanym
200-lecie Towarzystwa Biblijnego w Polsce obchodzone było przed rokiem, ale teraz wystawa wpisuje się w obchody 500-lecia Reformacji - wyjaśnia Semko Koroza, pastor kościoła przy Radwańskiej. Poza tym dzięki ekspozycji łodzianie mogli dowiedzieć się o historii przekładów Biblii, m. in. o przekładzie ekumenicznym.

Wystawa dotyczy rocznicy 200-lecia Towarzystwa Biblijnego w Polsce, która miała miejsce w zeszłym roku - ale jest treściowo związana z tym, co dzieje się w tym roku - a mianowicie obchodzimy 500 lat Reformacji. A podstawą tego, co Reformacja przyniosła, było przekonanie, że tylko Pismo Święte jest podstawą i źródłem wiary; co za tym idzie - że Pismo Święte trzeba studiować; a co za tym idzie - że potrzebne są przekłady na języki narodowe, które w okresie Reformacji szeroko pojawiały się w całej Europie, m. in. w Polsce.
Ta wystawa tutaj akurat wisi po to, żeby pokazać okolicznym mieszkańcom, bo to jest rodzaj eventu, który nie jest adresowany do gdańszczan, czy mieszkańców Zakopanego, tylko do mieszkańców tego kawałeczka Łodzi. Tych, którzy wysiadają z tramwaju, maszerują do domu, a po drodze mogą się zatrzymać i rzucić okiem na to, co na płocie przyczepione.
Chcemy pokazać - po pierwsze historię tego Towarzystwa Biblijnego, które się naprawdę zasłużyło, w skali światowej, w przynoszeniu Biblii pod strzechę. A po drugie - chcemy pokazać bardzo ciekawe przekłady Biblii na język Polski. Oczywiście tylko kilka, spośród tych, które istnieją. A koronacją tego wszystkiego jest informacja o aktualnym ekumenicznym przekładzie wydanym przez Towarzystwo Biblijne w Polsce, który na razie istnieje w formie tomów, zawierających Nowy Testament i poszczególne Księgi starotestamentowe. W końcu roku ma zostać wydany jako jeden wolumin. Jest o tyle ciekawy, że jest - po pierwsze - dziełem biblistów wielu konfesji, w tym rzymsko-katolickiej. Po drugie dzięki temu, kto go tworzył, ma ten ekumeniczny wymiar. Czyli wreszcie mamy, po iluś set latach, Biblię, która naprawdę - gdyby wszyscy chcieli się nią posługiwać - może być platformą dla chrześcijan mnóstwa wyznań. To jest naprawdę bardzo ważne wydarzenie.

Poza tym "badaliśmy" troszkę rynek. Okazuje się, że nikt nie zniszczył tej wystawy, nikt jej nie pomazał, ani jedna plansza nie ucierpiała. A tp znaczy, że płot parafialny, który ma dużą powierzchnię, może być fajnym miejscem do prezentacji różnych rzeczy. My tutaj robimy wystawy fotograficzne, plakaty, noce muzeów - w związku z tym mamy mnóstwo informacji, które chcielibyśmy przekazać. Wreszcie sama historia parafii, jakieś elementy nauki Kościoła mogłyby się czasem znajdować na tym płocie. To bardzo fajny egzamin marketingowy. I egzamin z kultury osobistej mieszkańców, który ci zdali na ocenę celującą.


ZOBACZ ZDJĘCIA

Do końca miesiąca w kościele przy Radwańskiej czynna jest wystawa poświęcona 500-leciu Reformacji. Można ją obejrzeć po wcześniejszym zgłoszeniu w kancelarii parafialnej.

POSŁUCHAJ:
Semko Koroza - wystawa biblijna

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto