Parafia ewangelicko-reformowana do 1939 roku

06-07-2017

Jak przedwojenni ewangelicy działali w sferze kultury czy opieki społecznej? Jaką rolę odgrywała parafia? O historii działalności społecznej i kulturalno-oświatowej parafii ewangelicko reformowanej - do wybuchu II wojny światowej - opowie w niedzielę prof. Beata Szczepańska.

Podziel się ze znajomymi
Parafia ewangelicko-reformowana do 1939 roku - prelekcja w niedzielę, 9 lipca.
Parafia ewangelicko-reformowana do 1939 roku - prelekcja w niedzielę, 9 lipca.
Połączona z prezentacją zdjęć prelekcja rozpocznie się w niedzielę o 12:00 w sali zborowej - wejście od Radwańskiej - przy kościele parafii ewangelicko-reformowanej w Łodzi. Spotkanie z historią powinno zainteresować wielu łodzian, nie tylko parafian - uważa pastor Semko Koroza.

Generalnie chodzi o to, że w Łodzi przedwojennej Kościoły bardzo fajnie angażowały się w pomaganie ludziom, zupełnie niezwiązanym z nimi wyznaniowo. Albo w kształcenie ludzi; albo w kształcenie samych siebie. I warto to pokazać.
Parafie ewangelickie, tzn. luterańskie i reformowana, naprawdę dużo rzeczy zrobiły na przestrzeni dwudziestolecia międzywojennego w tym mieście. No i - może - nie tyle chodzi, żeby obsypywać się konfetti dawno minionej glorii, tylko żeby uświadomić sobie, że jest to rodzaj wyzwania dla nas.


Zdaniem pastora Semka Korozy dzisiejsze grupy parafialne powinny naśladować poprzedników - dla dobra całego miasta i wszystkich łodzian.

Ja jestem fanatycznym łodzianinem, kocham to miasto, urodziłem się tutaj, wychowałem. I naprawdę zależy mi na tym, żeby Łódź odżyła również kulturalnie. Bo czasami odnoszę wrażenie, że bywamy taką pustynią. Są okresu przerwy, nudy, stagnacji i tylko knajpy idą dobrze. A ja myślę, że Łódź - jak każde duże miasto - jest pełna fajnych ciekawych ludzi, jest pełna fajnych ciekawych inicjatyw. I trzeba to tylko troszeczkę odświeżyć. My nie chcemy sobie budować pomników, tylko chcemy się podzielić przykładem. Żeby z tego przykładu coś wyniknęło dla naszego miasta.

Prelekcja prof. Beaty Szczepańskiej powstała dzięki kwerendzie w archiwach publicznych i parafialnych. Spotkanie o historii parafii ewangelicko-reformowanej w Łodzi rozpoczyna się w niedzielę, 9 lipca, o 12:00.

CZYTAJ TAKŻE:

POSŁUCHAJ:
Semko Koroza - zaangażowanie Kościołów
Semko Koroza - przykład dla współczesnych

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto