W Zakopanem ruszyły IX Europejskie Targi Produktów Regionalnych

14-08-2018

100 produktów, 220 wystawców oraz przysmaki i rękodzieło z niemal całej Europy. W Zakopanem trwają IX Europejskiej Targi Produktów Regionalnych. W tym roku w sposób szczególny dedykowane są miodom.

Podziel się ze znajomymi
 IX Europejskie Targi Produktów Regionalnych
IX Europejskie Targi Produktów Regionalnych | Łukasz Bobek
Na stoiskach przy Górnej Równi Krupowej nie brakuje frykasów kuchni góralskiej, ale i tradycyjnych wyrobów z innych zakątków Polski, Ukrainy, Węgier, Słowacji, czy Portugalii. - To właśnie produkty i takie proste potrawy, które przygotowywały jeszcze nasze babcie czy prababcie, do tego faktycznie ludzie wracają. Właśnie te produkty często zyskują właśnie unijne certyfikaty - mówi Zofia Kubiniec -Stanuch- organizatorka targów.

- Chcieliśmy pokazać kwaśnicę taką jaką się u nas jadało,mylnie się przyjmuje, że kwaśnica była tylko an wędzonce i na wędzonym mięsie, a to nieprawda. Kwaśnica była gotowana na mięsie, które wcześniej było konserwowane czyli zasolone najnormalniej w świecie a to całkiem inny smak - mówi Tadeusz Szostak Berda.

Nie brakuje też kaszy jaglanej ze skwarkami, kurpiowskich fafernuchów, ciasteczek z marchwi. czy piwa kozicowego. - Jesteśmy tu rokrocznie i z roku na rok w Zakopanem jest coraz więcej produktów regionalnych z ciekawymi połączeniami, naprawdę warto ich posmakować, nasze brzuchy potem cierpią - dodaje Marcin Polus z Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników.

Targi potrwają do 15 sierpnia, zwieńczy je tradycyjny festiwal oscypka i konkurs na najlepszy bacowski ser.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto