Rusza Pracownia Terapii Filozoficznej

21-10-2019

Dziś (21.10) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie odbędzie się pierwsze spotkanie Pracowni Terapii Filozoficznej.

Podziel się ze znajomymi
Rusza Pracownia Terapii Filozoficznej
Rusza Pracownia Terapii Filozoficznej
 Dzisiaj (21.10) o godzinie 18.40 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (o salę należy pytać na portierni) rozpocznie się pierwsze spotkanie Pracowni Terapii Filozoficznej. Zajęcia będą opierać się na krótkim wykładzie, czytaniu tekstów oraz dyskusji.

O tym czym jest Pracownia Terapii Filozoficznej, kto może w niej uczestniczyć i na czym polega- rozmowa z doktorem habilitowanym filozofii Mikołajem Krasnodębskim.

Reporterka: Co to właściwie jest Pracownia Terapii Filozoficznej i skąd się wywodzi?

Dr hab. Mikołaj Krasnodębski: Jest to pomysł, który wykiełkował we Francji w drugiej połowie XX wieku. Profesor Pierre Hadot, wymyślił, ze teksty starożytne, które powstały w epoce hellenistycznej, które odpowiadają na pytanie jak żyć, są po prostu tekstami terapeutycznymi. I faktycznie jeśli weźmiemy teksty Seneki, Marka Aureliusza, Epikteta, czy innych, to mówią wprost, że musimy leczyć swoją duszę. Używają do tego terminu ascesis, który w języku Greckim oznacza właśnie taką terapię. Terapia filozoficzna nie jest w sumie niczym nowym. Niestety nasza edukacja wyrzuciła z kanonu lektur teksty filozoficzne. Nasi dziadkowie, pradziadkowie w szkole uczyli się łaciny, greki, czytali teksty na przykład Seneki. Natomiast my te teksy znamy słabo.

Rep.: Jednak w Polsce się o tym nie słyszy, czy inaczej jest na Zachodzie Europy?

Dr hab. M.K.: Na Zachodzie Europy pomysł gabinetów czy terapii filozoficznej już ma sporą tradycję. W Niemczech istnieją nawet takie zajęcia dla dzieci przedszkolnych, nazywają się
Kinder philosophieren, tak samo w Stanach Zjednoczonych. Kilka lat temu, w ramach programu Erasmus, przez kilka dni wykładałem na Uniwersytecie w Trnawie, na Słowacji i okazało się, że tam również terapia się odbywa. Są nawet publikacje na ten temat. W Polsce można powiedzieć, że jest to niestety w powijakach. Będziemy drugą, może trzecią uczelnią, która takie zajęcia dodatkowe proponuje. Natomiast w Warszawie zajmuje się tym doktor Urszula Wolska, która prowadzi taki gabinet. Więc proponując to studentom i mieszkańcom Głogowa przecieramy nowe szlaki.

Rep.: Słowo terapia w nazwie tego projektu, może niektórych odstraszyć. Terapia kojarzy nam się od razu z kozetką, jakąś psychoanalizą. Na czym ta terapia będzie polegać?

Dr hab. M.K.: To są takie nasze współczesne skojarzenia. Natomiast termin ascesis, jest w świecie starożytnym taką próbą oczyszczenia duszy. Ale zaznaczam, nie jestem terapeutą i nie mam za cel i zadanie narzucać komuś jakichkolwiek rozwiązań. To jest wspólna rozmowa, której towarzyszą teksty antyczne, klasyczne, ale również współczesne. To próba odpowiedzenia na pytanie „jak żyć”, ale również „kim jesteśmy”, bo współczesny człowiek w tym postmodernistycznym świecie i społeczeństwie często jest zagubiony, ma problemy z własną tożsamością poprzez rozmowę. Przecież, jeśli mamy problemy i dzielimy się tym z kimś, to słuchając opinii innych, często znajdujemy rozwiązania naszych problemów. Właśnie o tym, bardziej ogólnie, będziemy rozmawiać.


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto