Na Politechnice Lubelskiej drukują przyłbice dla lekarzy

03-04-2020

Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej rozpoczęła się produkcja przyłbic chroniących lekarzy i personel medyczny przed koronawirusem.

Podziel się ze znajomymi
Przyłbica wydrukowana na drukarce 3D
Przyłbica wydrukowana na drukarce 3D | Politechnika Lubelska
Drukowanie jest odpowiedzią na apele szpitali o pomoc w pozyskaniu niezbędnego wyposażenia ochronnego. Przyłbice trafią do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
Prace studentów Koła Naukowego Inżynierii Biomedycznej Politechniki Lubelskiej
i studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie koordynuje dr inż. Jarosław Zubrzycki
z Katedry Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji Politechniki Lubelskiej.
– Produkcja jednej przyłbicy trwa ok. 3 godzin. Do tej pory wyprodukowaliśmy ich  25 i pracujemy nad kolejnymi. Drukowanie przyłbic z wykorzystaniem naszych drukarek 3D to oddolna inicjatywa. Posiadaczy takich drukarek zachęcamy do przyłączenia się do akcji – mówi dr inż. Jarosław Zubrzycki z Katedry Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji.
Przyłbica jest częściowo drukowana, natomiast szyba wykonana jest ze specjalnej foli PCV
o gr. 1 mm. Druk wykonywany jest w technologii FDM (Fused Deposition Modeling) polegającej na rozgrzaniu polimeru (np. PLA, ABS i inne) do temperatury, w której polimer uplastycznia się do postaci prawie ciekłej i jest przepychany przez głowicę z otworem 0,4 mm. Przyłbice są drukowane na drukarce 3D z filamentu PLA. To tworzywo z grupy poliestrów, które jest w pełni biodegradowalne i uzyskiwane z surowców naturalnych.
– Konstrukcja części drukowanych jest tak zaprojektowana, aby mogły jej używać także osoby noszące okulary. Atutem przyłbicy jest również to, że w przypadku uszkodzenia np. szyby
w łatwy i szybki sposób można ją wymienić – podkreśla dr inż. Jarosław Zubrzycki.

Posłuchaj jak powstają przyłbice.
O produkcji przyłbic na Politechnice Lubelskiej mówi dr inż. Jarosław Zubrzycki, Katedra Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji, Zakład Inżynierii Biomedycznej PL

Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto