Jeśli kierujesz, odłóż telefon

06-08-2020

Policja walczy z kierowcami, którzy używają telefonów, a nawet tabletów podczas jazdy. Mundurowi na każdym kroku podkreślają, jak niebezpieczne jest korzystanie z tego typu urządzeń podczas gdy siedzimy za kółkiem.

Podziel się ze znajomymi
Telefon komórkowy
Telefon komórkowy | KWP Gorzów
Używanie telefonu komórkowego podczas jazdy to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Przez telefon już nie tylko rozmawiamy i wysyłamy SMS-y, ale możemy także sprawdzić skrzynkę pocztową, najświeższe informacje albo skorzystać z komunikatorów.

Do niebezpiecznej sytuacji doszło chociażby kilka dni temu na ruchliwej drodze krajowej numer 22 w okolicach Strzelec Krajeńskich. Policyjny wideorejestrator zarejestrował kierowcę, którzy zamiast patrzeć na drogę wysyłał sms-y do swojej żony.

Niestety, ale niewielu kierowców zdaje sobie z tego sprawę, że rozmowa przez telefon podczas jazdy samochodem prowadzi do zaburzenia procesów myślowych oraz zdolności prawidłowego wykonywania manewrów na drodze, opóźniając czas reakcji.

Z badań CBOS-u wynika, że 44% Polaków przyznaje się do korzystania z telefonu w trakcie jazdy. Większość z nich trzyma wtedy słuchawkę przy uchu.

Pamiętajmy, że za używanie telefonu podczas jazdy możemy otrzymać 200 złotych mandatu i pięć punktów karnych. Co równie ważne, przepisy dotyczą nie tylko kierowców, ale także rowerzystów. Ci jednak, za takie wykroczenie zostaną ukarani tylko grzywną.

Jeśli kierujesz, odłóż telefon - materiał Kamila Lewery

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto