Lublin będzie miejscem dyskusji o współpracy transgranicznej

22-09-2020

W Lublinie spotkają się wirtualnie osoby zaangażowane we wzajemną współpracę i partnerstwo między europejskimi krajami. W październiku rusza Kongres Współpracy Transgranicznej. Czterodniowe spotkania ze względu na pandemię odbywać się będą tylko w internecie.

Podziel się ze znajomymi
Kongres Współpracy Transgranicznej - logo
Kongres Współpracy Transgranicznej - logo | lublin.eu
Od dziesięciu lat Lublin staje się miejscem spotkań osób zaangażowanych we współpracę transgraniczną z krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Także w tym roku w ramach Kongresu Współpracy Transgranicznej w dniach 6-9 października nie zabraknie warsztatów, dyskusji i debat oraz ciekawych wydarzeń kulturalnych. Kongres znany poprzednio jako Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej, poświęcony będzie wyzwaniom, jakie przed lokalnymi wspólnotami postawiła pandemia.

– Zapraszam do udziału w Kongresie Współpracy Transgranicznej Lublin 2020. Nowa i wyjątkowa edycja tego corocznego spotkania praktyków współpracy międzynarodowej tym razem odbędzie się w całości on-line. Będziemy przede wszystkim rozmawiać o wyzwaniach, jakie przed lokalnymi wspólnotami postawiła pandemia, w szczególności w takich dziedzinach jak kultura, gospodarka
i życie społeczne. Jak zawsze, zapraszamy naszych międzynarodowych partnerów do udziału w Forum Partnerów, Giełdzie Grantodawców i Konkursie dobrych praktyk – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Cztery dni Kongresu, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Samorząd jutra. Między otwartością a odpowiedzialnością” wypełnione będą panelami i warsztatami z udziałem wybitnych europejskich ekspertów, takich jak Charles Landry (Wielka Brytania), prof. Aleksander Sogomonov (Rosja), Rasmus Wiinstedt Tscherning (Dania), Marharyta Zhenchuk (Ukraina), Krzysztof Czyżewski i Edwin Bendyk (Polska), skupionymi wokół czterech obszarów tematycznych.

Debata otwierająca z udziałem włodarzy miast z różnych części Europy, dotyczyć będzie priorytetów samorządu w nowej postpandemicznej rzeczywistości. W kolejnych dniach podjęte zostaną tematy funkcjonowania kultury i turystyki kulturowej w nowych warunkach oraz budowania turystycznej marki miasta. Następny panel poświęcony będzie możliwości zrównoważonego rozwoju gospodarczego, granic tradycyjnie rozumianego wzrostu oraz strukturalnych zmian na rynku pracy. Przywołane zostaną firmy i sektory, które najlepiej poradziły sobie w obecnych warunkach. Ostatnia dyskusja dotyczyć będzie samoorganizacji społecznej w czasach pandemii, z uwzględnieniem sytuacji społeczności migranckich.

Kongresowi towarzyszy Forum Partnerów, mające na celu stworzenie przestrzeni komunikacji oraz wymiany doświadczeń między organizacjami poszukującymi międzynarodowych partnerów. Spotkanie on-line radnych miejskich poświęcone będzie funkcjonowaniu samorządu w czasie pandemii oraz perspektywie współpracy z miastami partnerskimi w przyszłości. Podczas Giełdy Grantodawców zaprezentowane zostaną możliwości pozyskania środków finansowych z wybranych programów grantowych.

W ramach Konkursu dobrych praktyk uczestnicy poznają najlepsze rozwiązania w zakresie inicjatyw podejmowanych na rzecz społeczności lokalnej i współpracy transgranicznej w Europie oraz krajach Partnerstwa Wschodniego w obliczu pandemii koronawirusa. Kongresowi towarzyszyć będą również wydarzenia kulturalne transmitowane w formie live streamingu.

Wszystkie wydarzenia w ramach Kongresu będą dostępne bezpłatnie, po zarejestrowaniu się na stronie www.kongres.lublin.eu/rejestracja, a wydarzenia kulturalne w formie streamingu na stronach organizatorów i partnerów.

www.lublin.eu

zs

O programie kongresu mówi- Natalia Gmurkowska z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej
Mówi Krzysztof Stanowski -dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin
Mówi Paweł Prokop - przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu

Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto