Kraków jednym z najczystszych miast w Polsce

29-01-2021

Takie wnioski płyną z raportu opracowanego przez PSG Polska i Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek. Naukowcy zbadali ilość bakterii na pięciu rodzajach powierzchni m.in w komunikacji miejskiej czy Galeriach Handlowych. Na podium Stolica Małopolski plasuje się za Łodzią i Bydgoszczą.

Podziel się ze znajomymi
Kraków Polska
Kraków Polska | Pixabay
Naukowcy badali ilość bakterii na pięciu rodzajach powierzchni, z którymi mieszkańcy mają najczęstszy kontakt - poręczach w pojazdach komunikacji, klamkach w galeriach handlowych czy przyciskach bankomatów.  Piotr Odorczuk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania tłumaczy, że nie ma się czemu dziwić, bo Kraków jest jednym z pionierów odkażania przestrzeni publicznych.

- Kraków uznawany jest za najczystsze z miast przez mieszkańców, a także mieszkańców innych miast już od dawna. Nakłady finansowe i trud, który podejmujemy jest zazwyczaj większy niż w innych miastach. Jako jedno z pierwszych miast zajęliśmy się dezynfekcją przestrzeni miejskiej. Inne miasta dzwoniły do nas, z zapytaniami, skąd i jaki środek mamy. Od początku użyliśmy ok. 2 mln. litrów płynu, 40 tyś. litrów koncentratu. To pokazuje skalę tego działania - wyjaśnia.

Pod względem czystości w komunikacji miejskiej jest jeszcze lepiej, Kraków zajął już drugie miejsce, tuża za Łodzią.

- Od samego początku pandemii, przykładamy wielką wagę do tego, by autobusy i tramwaje były dokładnie dezynfekowane. Taka dezynfekcja odbywa się każdego dnia. Te badania potwierdziły to, że robimy to dobrze. Dezynfekcja odbywa się na dwa sposoby. Specjalnymi środkami przecierane są wszystkie elementy, których pasażerowie mogą dotykać - obręcze, uchwyty, kasowniki, automaty biletowe. Drugi sposób, to tzw. zamgławianie. Pracownik w kombinezonie wchodzi do autobusu czy tramwaju i w całym autobusie rozpyla środek wirusobójczy. Dlatego, jeżeli zachowujemy zasady, to podróżowanie krakowską komunikacją miejską jest bezpieczne - wyjaśnia Marek Gancarczyk, rzecznik MPK w Krakowie.

Mieszkańcy Krakowa przyznają, że jeśli chodzi o czystość w porównaniu do innych miast Stolica Małopolski nie powinna mieć kompleksów.

- Jest na przyzwoitym poziomie, teraz jest całkiem przyzwoicie. Nie zauważyłam radykalnej zmiany. To postępujący proces, wydaje mi się, że miasto jest zadbane. Wiem, jak to wygląda od strony technicznej, że te autobusy są dezynfekowane, więc się nie obawiam - mówi jedna z krakowianek.

W zestawieniu znalazło się 10 miast. Stawkę zamykają Gdańsk, Katowice i Poznań
Posłuchaj materiału Kuby Kusego

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto