Na terenie Politechniki Krakowskiej stanęły dwa eko-słupki. Pomogą w badaniach naukowych

15-02-2021

Słupki za pomocą poszczególnych kolorów informują użytkowników kampusu o jakości powietrza. Urządzenia na bieżąco wykonują pomiary szkodliwych pyłów zawieszonych w powietrzu i przybierają barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.

Podziel się ze znajomymi
eko-słupek na Politechnice Krakowskiej
eko-słupek na Politechnice Krakowskiej | Łukasz Miłoszewski
To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Każdy przechodzący przez kampus Politechniki Krakowskiej może sprawdzić jakiej jakości powietrzem oddycha w danym momencie.

- Na słupkach jest ta skala pokazana, ona jest opisana słowami dobry, zły, itd. Oprócz tego są kolory przypisane do tej skali. W taki łatwy do zrozumienia sposób pomiary są tłumaczone na jakość powietrza, także każdy przechodząc tędy może się dowiedzieć jaka danego dnia jest jakość powietrza - mówi profesor Tomasz Kisilewicz z Politechniki Krakowskiej.

Urządzenia poza wymiarem informacyjnym posłużą do analiz naukowych. Wyniki pomiarów prowadzonych przez eko-słupki są archiwizowane i pomogą w powstaniu doktoratu.

- Badamy w jednym z budynków w salach dydaktycznych stężenie smogu w wewnątrz oraz na zewnątrz. Chcemy odpowiedzieć na pytanie w jakim tempie i w jakiej ilości zanieczyszczenie powietrza przedostaje się do pomieszczenia oraz oczywiście znaleźć sposób by się przed tym bronić - dodaje profesor Tomasz Kisilewicz.
Posłuchaj materiału Łukasza Miłoszewskiego

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto