Czy będzie zwrot pieniędzy za wywóz śmieci?

24-02-2021

Czy opłaty za wywóz śmieci zostały ustalone z naruszeniem prawa? Tak uznał WSA o i uchylił część uchwał przyjętych przez radę Warszawy rok temu. Co to oznacza dla mieszkańców?

Podziel się ze znajomymi
Odbiór śmieci
Odbiór śmieci | Archiwum
Od marca ubiegłego roku obowiązują nowe stawki za wywóz odpadków. Decyzją rady miasta zmienił się system naliczania opłat. W praktyce oznaczało to nawet kilkukrotne podwyżki. Z takimi zmianami nie zgadzała się spółdzielnia RSM Praga i postanowiła uchwały rady miasta zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. A ten przyznał spółdzielni rację.

Sąd w uzasadnieniu podkreślił, że "mieszkańcy gminy mają prawo wnosić opłaty w przeświadczeniu, że ich wzrost jest obiektywnie uzasadniony". Dodatkowo w ocenie sądu, Rada Warszawy nie wykazała, że dotychczasowy system był nieefektywny.

Orzeczenie sądu jest nieprawomocne. A ratusz już zapowiedział, że odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeśli NSA odrzuci argumenty miasta, ten będzie musiał zwrócić mieszkańcom nadpłaconą kwotę za wywóz śmieci. Szacuje się, że może to być ok. miliarda złotych.
Wyrok/Łukasz Borowicz

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto