Akademickie Centrum Kultury UMCS zaprasza na "Dzień Kobiet z Chatką Żaka"

03-03-2021

Od 9 do 20 czyli na całodzienne świętowanie Dnia Kobiet zaprasza lubelska "Chatka Żaka" UMCS. Uczelnia 8 marca chce przypomnieć Marię Curie-Skłodowską.

Podziel się ze znajomymi
Dzień Kobiet z Chatką Żaka
Dzień Kobiet z Chatką Żaka | ack.lublin.pl
To jedyna kobieta patronka uniwersytetu w Polsce, pierwsza profesor Sorbony, jedna z pierwszych kobiet, która posiadała prawo jazdy. To także podkreślenie osobowości kobiet, które pracują na uczelni. W programie między innymi pokaz filmowy, mówi dyrektor Akademickiego Centrum Kultury, Izabela Pastuszko.

- W poniedziałek 8 marca Chatka Żaka zaprasza Panie i Panów na celebrowanie Dnia Kobiet. W ramach całodziennego świętowania będzie można obejrzeć pokazy filmowe, wziąć udział w warsztatach tanecznych, spotkać się z psychologiem, zobaczyć wystawę Polskiej Szkoły Plakatu oraz posłuchać koncertu studentów Wydziału Artystycznego UMCS.Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Harmonogram wydarzeń:

9:00–premiera etiudy reportażowej „Siła kobiet” na Facebooku Chatki Żaka (online). Film opowiada o kobietach sukcesu z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

13:00–13:15–występ Zespołu Tańca Ludowego UMCS pod pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej. Świętowanie rozpocznie się pod pomnikiem patronki UMCS krótkim pokazem Zespołu Tańca Ludowego. Następnie ZTL zaprowadzi uczestników tanecznym krokiem do Chatki Żaka.

13:30–15:00 –projekcja filmu „Carmen” opatrzona wstępem Piotra Kotowskiego, kuratora linii KADR i kierownika kina studyjnego Chatki Żaka (zapisy przez formularz, liczba miejsc ograniczona, link:http://bityl.pl/wG2LN)

16:00–18:15 –warsztaty improwizacji tanecznej z Pauliną Zarębską, kuratorką linii RUCH, “Kobieta w ruchu” połączone ze spotkaniem z psychologiem Marleną Stradomską.Warsztaty rozwiną świadomość ciała i pomogą otworzyć się na eksplorację własnego “ja” poprzez taniec. Odbędzie się także spotkanie z psychologiem nt. Psychologia kobiety –poczucie własnej wartości a wewnętrzny krytyk. W jaki sposób uciszyć wewnętrznego krytyka i zadbać o poczucie własnej wartości? Punkt obowiązkowy, zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości. (zapisy przez formularz, liczba miejsc ograniczona, link:http://bityl.pl/l2oTs)

17:30–18:30–wernisaż wystawy „Kobieta w plakacie filmowym” z kolekcji plakatu Piotra Kotowskiego, recenzent: prof. Irena Nawrot–Trzcińska. Kuratorkami wystawy są Mieczysława Goś i Agnieszka Dudek, prowadzące linię programową VISUAL ART.Od 8 marca w Galerii Głównej Chatki Żaka będzie można obejrzeć wystawę „Kobieta w plakacie filmowym” z kolekcji plakatu Piotra Kotowskiego. Znajdą się na niej prace najwybitniejszych artystów Polskiej Szkoły Plakatu, których głównymi bohaterkami są kobiety.

18:30–20:00 –koncert “Kochaj” Studentów Wydziału Artystycznego pod kierunkiem dra hab. Tomasza Momota i mgr Natalii Wilk, kuratorów linii DŹWIĘK. Wydarzenie rozpocznie 30-minutowa improwizacja teatralna Przemysława Buksińskiego, kuratora linii SŁOWO. Podczas koncertu zabrzmią największe przeboje z repertuaru lubelskiego artysty,Piotra Szczepanika, który swoje muzyczne kroki stawiał na scenie Chatki Żaka.

Wydarzenie uświetni występ taneczny Pauliny Zarębskiej (zapisy przez formularz, liczba miejsc ograniczona, link:http://bityl.pl/sKnMj)

Dzień kobiet w Chatce odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Dlatego też przed wejściem na wydarzenie należy wypełnić deklarację covidową. Można także przyjść z wypełnionym już dokumentem, formularz do pobrania dostępny pod tym linkiem:http://bityl.pl/xIKZ9

Szczegóły na umcs.pl w zakładce "aktualności"

Materiał: Maciej Kurek
Izabela Pastuszko o Dniu Kobiet z Chatką Żaka

Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto