Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie obchodzi 40-lecie istnienia

23-03-2021

Przez 40 lat funkcjonowania WSD wykształciło ponad 400 kapłanów.

Podziel się ze znajomymi
Rektor WSD w Koszalinie ks. Jarosław Kwiecień
Rektor WSD w Koszalinie ks. Jarosław Kwiecień | Ks. Wojciech Parfianowicz "Gość Niedzielny"
Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie obchodzi 40-lecie istnienia. 25 marca 1981 roku biskup Ignacy Jeż podjął decyzję o utworzeniu instytucji Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Rok później fundamenty pod obecny budynek poświęcił ówczesny prymas Polski Józef Glemp. Pierwsi klerycy zamieszkali tutaj w 1984 roku. W latach 90. papież św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki odwiedził i poświęcił koszalińskie seminarium.

Przez 40 lat do seminarium wstąpiło 850 młodych mężczyzn. 411 z nich przyjęło święcenia kapłańskie. -Nie należy się dziwić, że to mniej niż połowa. Ja myślę, że to dobry wynik, ponieważ dawniej 6, a dziś 7 lat bycia w seminarium służy właśnie potwierdzeniu swojego powołania i podjęcia ostatecznej, życiowej decyzji, więc naturalną rzeczą jest to, że ktoś w seminarium dochodzi do wniosku, że jednak nie kapłaństwo jest jego drogą i odchodzi, podejmując inne życiowe wyzwania- powiedział rektor koszalińskiego seminarium ks. Jarosław Kwiecień.

-Mało kto, kto wstępuje do seminarium jest w stu procentach pewny, że zostanie księdzem i nic mu w tym nie przeszkodzi. Dobrze, że formacja w seminarium trwa tyle lat, jest dużo czasu na przemyślenia, na które składa się wiele czynników m. in. relacje z ludźmi- powiedział Mateusz Zajkowski, kleryk z drugiego roku WSD w Koszalinie. -Jestem przekonany, że osoba wstępująca do seminarium z niskich pobudek np. materialnych czy chęci podniesienia statusu społecznego, nie utrzymałaby się tutaj, bo świat dziś nie potrzebuje takich księży i bardzo szybko by to zweryfikował- dodał młody kleryk.

Najwięcej w jednym momencie w koszalińskim seminarium mieszkało 150 kleryków, obecnie jest ich tylko 26. -Nie myślimy o zamykaniu seminarium mimo, że ta liczba tak spadła. To nas nie zniechęca. Nie przerywamy naszej działalności, trwamy dalej i jednocześnie robimy wszystko by pozyskać nowych kandydatów- podkreśla rektor WSD.

Ze względu na pandemię obchody 40-lecia Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie będą skromne i odbędą się tylko w ramach samej wspólnoty seminaryjnej w najbliższy czwartek. Natomiast jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, to w przyszłości zostanie zorganizowana większa uroczystość, na którą zostaną zaproszeni wszyscy związani z koszalińskim seminarium.

M. W-M.
Ks. Jarosław Kwiecień, rektor WSD w Koszalinie oraz klerycy

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto