21 mln drzew do posadzenia

06-04-2021

W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zaczyna się czas wielkiego sadzenia.

Podziel się ze znajomymi
 Pracowita wiosna: 22 mln drzew do posadzenia.
Pracowita wiosna: 22 mln drzew do posadzenia. | pixabay
- Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, w tym roku posadzimy 21 mln drzew, a w skali całego kraju będzie to pół miliarda. Są to olbrzymie liczby — mówi Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie. Niekwestionowaną królową warmińsko-mazurskich lasów pozostaje sosna zwyczajna, której posadzimy 8 milionów sztuk. Drugie miejsce w rankingu drzew, które sadzimy, zajmuje dąb. Przygotowaliśmy 7 mln sztuk — dodaje.

Od kilkunastu lat wyraźnie zaznacza się zwiększający się w odnowieniach udział gatunków liściastych kosztem gatunków iglastych. Przyczyną jest prowadzona przebudowa bardzo licznych w naszym regionie lasów iglastych na lasy mieszane w celu ich urozmaicenia oraz zwiększenie odporności. Sadzonki, dzięki którym powstaje nowy las pochodzą z prowadzonych przez Lasy Państwowe specjalnych szkółek.

Czym różni się odnowienie lasu od zalesienia ?

Zgodnie z ustawą o lasach, obowiązkiem leśników i każdego właściciela lasu jest odnowienie lasu w miejscu, w którym został on wycięty. Ustawa o lasach na ponowne wprowadzenie roślinności leśnej (założenie uprawy) przewiduje okres 5 lat od usunięcia drzewostanu. Sadzenie lasu tam, gdzie rósł on już wcześniej — nazywa się odnowieniem.

msz
21 mln drzew do posadzenia - materiał Marcina Szydłowskiego

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto