Nowe przypadki wścieklizny na Mazowszu

06-04-2021

Kolejne przypadki wścieklizny na Mazowszu. Tym razem chorobę wykryto u lisów w powiecie Otwockim. Czy służby weterynaryjne planują jakieś działania, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wścieklizny?

Podziel się ze znajomymi
Lis
Lis | pulawy.eu
Wścieklizna, to bardzo groźna, zakaźna choroba, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Przenosi się najczęściej przez pogryzienie lub zadrapanie. Jest praktycznie w 100% śmiertelna. Pierwszy przypadek choroby wykryto u lisa na początku roku w miejscowości Izabela w gminie Wiązowna. Od tamtej pory na Mazowszu stwierdzono łącznie 6 chorych zwierząt. Ostatnio padłe lisy znaleziono na terenie powiatu otwockiego.

Aby nie doszło do rozprzestrzeniania się choroby, wyznaczono teren objęty wścieklizną. Obejmuje on powiat otwocki, miński i miasto stołeczne Warszawa (dzielnice Wawer i Wesoła). Tym samym wprowadzono tam m.in. nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Dodatkowo rozpoczęto akcję szczepienia dzikich zwierząt przeciw wściekliźnie, Dodatkowo służby przypominają o obowiązkowym szczepieniu przeciw wściekliźnie psów. Powinno się ono odbywać raz w roku

Wścieklizna/Łukasz Borowicz

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto