Tajemnicze schody odkryte przez robotników na tyłach NCK. Dlaczego zostały zasypane?

07-04-2021

Zasypano je pod koniec XX wieku, a teraz ponownie je odkopali robotnicy. Podczas remontu otoczenia Nowohuckiego Centrum Kultury natrafili na znalezisko w postaci schodów sprzed 50 lat. Przejście łączy taras NCK z Łąkami Nowohuckimi. Dyrekcja NCK nie zamierza ponownie zasypywać schodów. Zostaną włączone do projektu przebudowy kompleksu jako swoisty punkt widokowy.

Podziel się ze znajomymi
Tak prezentuje się znalezisko już po częściowej odkrywce.
Tak prezentuje się znalezisko już po częściowej odkrywce. | Kuba Paduch
Robotnicy pracujący przy remoncie Nowohuckiego Centrum Kultury odkopali kamienne schody. Znalezisko łączące taras widokowy z Łąkami Nowohuckimi odkryto na tyłach kompleksu NCK. Dyrekcja zamierza odnowić schodki i wkomponować konstrukcję do projektu trwającego remontu otoczenia.

- Są to dosyć długie schody z dwoma spocznikami w środku no i prowadzą na Łąki Nowohuckie wśród drzewa. Rejon ścieżki, która obiega Łąki Nowohuckie. Widok, który tam się odsłonił jest niesamowity i z góry, i z dołu - mówi dyrektor NCK Zbigniew Grzyb.

Nowohucianie są zaintrygowani odkryciem, ale nie obyło się bez wątpliwości. Aktywistka Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz obawia się, że użytkownicy schodów będą zaśmiecać Łąki Nowohuckie.

- Chciałabym tych śmieci tam nie spotkać, ale za każdym razem kiedy tam jestem z psem odkrywamy nowe "skarby" w postaci butelek, puszek, opakowań po konsumpcji wszelakiej. Już nie będę wyliczać czego tam nie brakuje w tych zestawach - przyznaje.

Schody powstały w latach 70. jako element pierwotnego projektu budowlanego NCK. Z nieznanych przyczyn zostały zasypane w drugiej połowie lat 90. Remont, który odkrył znalezisko, trwa od półtora roku i powinien potrwać jeszcze dwa miesiące.
Posłuchaj materiału Kuby Paducha

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto