Trwają szkolenia z wykonywania szczepień przeciwko COVID-19

15-04-2021

Farmaceuci, diagności i fizjoterapeuci z Warmii i Mazur uczą się podawać szczepionki. Między innymi o te grupy zawodowe poszerzono listę osób uprawnionych do szczepień przeciwko koronawirusowi.

Podziel się ze znajomymi
Trwają szkolenia z wykonywania szczepień przeciwko COVID-19.
Trwają szkolenia z wykonywania szczepień przeciwko COVID-19. | Marcin Szydłowski
- Szkolenie składa się z dwóch etapów. Część pierwsza to wykłady online prowadzone przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Po części teoretycznej kandydaci do przeprowadzania szczepień, przystępują do części praktycznej i warsztatów, które prowadzimy w Centrum Symulacji Medycznych UWM — mówi dr hab. n. med. Jadwiga Snarska, prof. UWM, dyrektorka Szkoły Zdrowia Publicznego UWM. Najpierw uczestnicy kursu przechodzą szkolenie praktyczne z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Potem mają ćwiczenia w wykonywaniu iniekcji domięśniowych — dodaje.

- Chcemy pokazać kandydatom wszystkie zasady dotyczące podawania szczepionek – wyjaśnia Iwona Wołosewicz, pielęgniarka epidemiologiczna z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Warunki są zbliżone do tych w gabinecie zabiegowym. Zaczynamy od dezynfekcji powierzchni, skóry, przygotowania szczepionki. Każdy uczestnik kursu wykona 20 iniekcji domięśniowych pod okiem doświadczonych pielęgniarek zabiegowych — dodaje.

Chętnych na szkolenie jest blisko 160 osób. Zajęcia odbywają się w różnych terminach w grupach kilkunastoosobowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. Potrwają do końca kwietnia.

Osoby, które ukończą szkolenie, włączą się w realizację Narodowego Programu Szczepień w naszym regionie.

msz
Trwają szkolenia z wykonywania szczepień przeciwko COVID-19
Trwają szkolenia z wykonywania szczepień przeciwko COVID-19- materiał Marcina Szydłowskiego

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto