Uwaga na dziki!

16-04-2021

Dziki opanowały Warszawę. Te zwierzęta coraz częściej można spotkać w przestrzeni miejskiej. Poza wygrzebywaniem jedzenia ze śmietników, powodują też spore zniszczenia.

Podziel się ze znajomymi
Dzik
Dzik | Lasy Miejskie
Białołęka, Wawer czy Wesoła, to w tych dzielnicach najczęściej można spotkać grasujące dziki. Z roku na rok ich liczba rośnie, ponieważ nie ma decyzji o redukcji ich populacji - wyjaśnia Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich. To sprawia, że zwierzęta coraz częściej zapuszczają się w zamieszkałe rekony miasta.

Ostatnio dziki pojawiły się też m.in. w ogrodach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Straty wyrządzone przez zwierzęta, tylko w ciągu minionych dwóch tygodni, wyniosły ponad 200 tysięcy złotych.

Leśnicy przypominają, że chcąc uniknąć spotkań z dzikami:
- należy utrzymywać czystość i porządek na terenach swoich nieruchomości,
- nie wolno wyrzucać żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
- kosze na śmieci w okolicy gospodarstw domowych powinny być zamykane, aby dzik nie mógł się do nich dostać i nie wyczuł zapachu pożywienia.

Natomiast, gdy dojdzie do spotkania z dzikiem:
- w momencie, gdy zauważymy dzika (a gdy on nas nie zauważył) należy oddalić się, nie wykonując gwałtownych ruchów,
- nie należy uciekać, ponieważ może to sprowokować zwierzę do ataku,
- nie wolno głaskać, karmić, podchodzić do dzika, który sprawia wrażenie zwierzęcia oswojonego, ale w dalszym ciągu może być niebezpieczny.

Dodatkowo:
- przebywając z psem w miejscach, gdzie może dojść do spotkania z dzikiem, należy bezwzględnie - trzymać swoje zwierzę na smyczy – obecność psa oraz sprowokowanie dzika może poskutkować śmiertelnym atakiem na psa,
- należy zachować szczególną ostrożność w miejscach bytowania dzików - poznasz je po zrytym terenie.

W przypadku bezpośredniego zdarzenia z udziałem jakiejkolwiek zwierzyny dziko żyjącej prosimy o kontakt z pracownikiem ds. łowiectwa Lasów Miejskich pod nr tel. 600-020-746 lub 600-020-747, które są czynne całą dobę. Można też zadzwonić do Straży Miejskiej pod numer 986.
Dziki/Łukasz

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto