Noc Muzeów 2021

14-05-2021

Dostosowana do warunków związanych z pandemią i z zachowaniem reżimu sanitarnego. W sobotę 15 maja będzie można skorzystać z atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Podziel się ze znajomymi
Noc Muzeów 2021. Z jakich atrakcji można skorzystać?
Noc Muzeów 2021. Z jakich atrakcji można skorzystać? | Marcin Szydłowski
To jedyna noc w roku, gdy mieszkańcy polskich miast o nietypowej porze mogą odwiedzić muzea, galerie i instytucje kultury.

Noc Muzeów w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i w jego oddziałach rozpocznie się w sobotę o 17 i będzie trwała do 22.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Wystawy:

-„Mikołaj Kopernik mieszkaniec olsztyńskiego zamku” oraz jedyny zachowany przyrząd uczonego – tablicę astronomiczną - „A święci milczą. Warmińska rzeźba ludowa ze zbiorów MWiM” – to kwintesencja warmińskich kapliczek i krajobrazu Warmii.

- „Luterańskie epitafia i portrety upamiętniające” to wspomnienie protestanckich Mazur - „Powinieneś być radosny Anatol (1931-2019) z kolekcji prof. Oskara Gottlieba Blarra”, czyli drugie życie codziennych przedmiotów - „Poza centrum. Sztuka olsztyńskiego środowiska plastycznego po 1945 roku”

– Gdzie leży centrum i czym ono jest? Mentalne, geograficzne czy w wyobraźni? Czy artystom z naszego regionu udało się wyjść poza nie?

Warsztaty:

- Kolaż. Tworzymy ciąg dalszy – warsztaty plastyczne na podstawie pracy „Latawiec życia” Grupy Try’kot prezentowanej na wystawie „Poza centrum…”

- Kopernik w sztuce – warsztaty z portretami Mikołaja Kopernika

- Gry i zabawy: Strzelnica, Kolorowy zamek z ekologicznych klocków, Idziemy na ryby, Rzut podkową

Dom Gazety Olsztyńskiej

Wystawy:
- „Olsztyn filmowy”

- „Gazeta Olsztyńska 1886-1929”

- „Olsztyn. Szkice do dziejów miasta”

- „Przyznając się do polskości Szkoły polskie na Warmii i Mazurach 1929-1939”

Warsztaty :

- plastyczne dla najmłodszych związane z Dniem Matki – „Dla Ciebie Mamo” (godz. 18.00 – 20.00)

Muzeum Przyrody w Olsztynie

Do obejrzenia też wystawa „Ptaki z różnych stron świata – egzotyczne gatunki, m.in. opierzeni himalaiści” oraz „Świat zwierząt Warmii i Mazur – wszystko co trzeba wiedzieć o przyrodzie naszego regionu”

Do godziny 20.00 na zwiedzających czeka Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie przy ul. Świętej Barbary 2.


Zobaczymy m.in. ekspozycję powojennych obrazków prymicyjnych księży warmińskich. Obecnie do najstarszych należą pamiątki ze święceń bp. Juliana Wojtkowskiego z 1950 r. i druga z tego samego roku — obrazek nieżyjącego proboszcza konkatedry św. Jakuba ks. Tadeusza Borkowskiego.

Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano grę "Detektyw muzealny". Trzeba rozwiązać kilkanaście zadań. Jest to świetna zabawa i możliwość wspólnego z rodziną spędzenia czasu wśród niezwykłych i pięknych ekspozycji.

Na Noc Muzeów w sobotę 15 maja zapraszają też m.in. Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie oraz Muzeum Sprzętu Wojskowego. W Szczytnie na zwiedzających czeka Muzeum Mazurskie.

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

Odwiedzający muszą nosić maseczki i dezynfekować ręce .Ponadto w obiektach obowiązuje limit 1 osoby na 15 m kw.

msz
Noc Muzeów 2021- materiał Marcina Szydłowskiego

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto