Rocznica odkrycia tajemicy Willi Jasny Dom

09-11-2015

11 listopada mija rocznica odkrycia wiezień stalinowskich w kamienicy we Włochach. 15 lat temu przez przypadek tajemniczą historię swojego domu poznała Marlena Piekarska - Olszówka.

Podziel się ze znajomymi
willa jasny dom
willa jasny dom | Fundacja Willa Jasny Dom
"Ściany w dużej mierze pokryte były gazetami. Mimo wątłego światła zobaczyłyśmy na ścianie napis "Bóg, Honor i Ojczyzna, znak Polski Walczącej, nazwisko i znaki których znaczenia nie rozumiałam. Teraz wiem, że to kalendarze więzienne” - mówiła Marlena Piekarska – Olszówka, właścicielka domu przy ul. Świerszcza 2 i założycielka Fundacji Willa Jasny Dom.

Historia tak zwanej Willi Jasny Dom jest dramatyczna. Po wojnie jej właścicieli i lokatorów wyrzucono. Dom był wykorzystywany przez kontrwywiad sowiecki a jego piwnice zamieniono na areszt. To była siedziba kontrwywiadu wojskowego Polski ludowej Główny Zarząd Informacji WP. W PRL w kamienicy   zamieszkali lokatorzy. W piwnicach trzymano węgiel. Przez lata IPN szukał tego miejsca. Prawdę odkryto dopiero 11 listopada 2000 roku.

W piwnicach zachowały się wykonane przez więźniów inskrypcje wskazujące, że byli wśród nich m.in. Bolesław Piasecki i Witold Pilecki.  Według Tomasza Łabuszewskiego z warszawskiego oddziału IPN inskrypcje na ścianach są unikatowe. „Podobne zachowały się już tylko w piwnicach domu przy ul. Strzeleckiej na Pradze.”

11 listopada w rocznicę odkrycia historii piwnic przy uli. Świerszcza 2, będzie można je zwiedzać, w godzinach między 11 a 12stą.. Wieczorem o 18. w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus we Włochach zostanie odprawiona Msza święta w intencji ofiar reżymu komunistycznego.
Willa Jasny Dom

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto