Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny poza cmentarzami

30-10-2020

Decyzją rządu od jutra (sobota) do poniedziałku włącznie cmentarze będą zamknięte

Podziel się ze znajomymi
Cmentarz
Cmentarz | fot. Łukasz Kulczyński | Urząd Miasta
W tym roku z racji epidemii inaczej będą wyglądały obchody uroczystości Wszystkich Świętych. W wielu diecezjach odwołane zostały Msze św. i procesje na cmentarzach. Decyzją rządu od jutra (sobota) do poniedziałku włącznie cmentarze będą zamknięte.

"Przełóżmy nasze wizyty na cmentarzach na kolejne dni listopada, tym bardziej, że papież Franciszek rozszerzył możliwość uzyskania odpustu zupełnego na cały miesiąc, a nie tylko na oktawę uroczystości Wszystkich Świętych"- mówi ks. Wojciech Parfianowicz, z Tygodnika "Gość Niedzielny Koszalin".

"Te wszystkie przeszkody, które mamy w związku z epidemią, nie przeszkadzają nam się modlić za zmarłych. Gdziekolwiek tę modlitwę podejmiemy, ona ma takie samo znaczenie. Ta zmiana świętowania w tym roku, to nie jest zmiana na stałe"- dodaje ks. Parfianowicz.

"Pamięć o zmarłych jest wyrazem naszej miłości do konkretnych osób. Ona jest bardzo ważna w wymiarze relacji z bliskimi. Zdarza się, że komuś nie zdążyliśmy okazać miłości albo bardzo tę relację zaniedbaliśmy i śmierć tej osoby nie oznacza końca relacji. Czasami paradoksalnie, po śmierci tej osoby, możemy zrobić dla niej więcej, niż za życia. Możemy się za nią modlić, ofiarować Mszę św., przyjmować Komunię św. i to ma konkretny wpływ na jej zabawienie"- wyjaśnia rzecznik. 

Przypominamy, w kościołach w związku z epidemią obowiązują limity miejsc.

Alicja Górska

abp Wojciech Polak i ks. Wojciech Parfianowicz

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto