Wariant delta w Polsce. Te regiony są najbardziej zagrożone czwartą falą zakażeń!

22-06-2021

Czy zagraża nam czwarta fala? Wariant delta (indyjska odmiana koronawirusa) staje się coraz popularniejszą mutacją koronawirusa występującą w Polsce. Choć dane epidemiczne nastrajają do optymizmu, najbardziej zakaźna ze wszystkich do tej pory znanych mutacji koronawirusa każe jednak z pewnymi obawami patrzeć w przyszłość. Łódzki lekarz wskazuje nawet regiony, w których czwarta fala może wystąpić najszybciej!

Podziel się ze znajomymi
Lubelskie/koronawirus - 16 zakażeń i 1 zgon
Lubelskie/koronawirus - 16 zakażeń i 1 zgon | zdj. ilustracyjne
Liczba zakażeń w kraju zmalała. Mieszkańcy Polski odetchnęli z ulgą po trzeciej fali pandemii koronawirusa, która przerażała liczbą zakażeń i zgonów. Wygląda na to, że wraz z nadchodzącym latem, będziemy mogli pożegnać obostrzenia. Czy jednak na długo? Okazuje się, że jest nowe zagrożenie związane z pandemią.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek, że wykryty pierwszy raz w Indiach wariant delta koronawirusa staje się dominujący na świecie z powodu wysokiej zakaźności.

W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji tym wariantem, a w Niemczech czołowi eksperci ds. zdrowia publicznego prognozują, że szczep ten wkrótce stanie się dominującym w kraju, mimo postępującego programu szczepień. Nowe zakażenia, w dużej mierze wywołane właśnie przez wariant delta, wzbudziły obawy przed kolejną falą pandemii w Rosji.

Pierwsze przypadki wariantu delta odnotowano w Polsce w kwietniu. Jednak z miesiąca na miesiąc jego odsetek wzrasta. Jak podkreślają eksperci, patrząc na sytuację w innych krajach, można się spodziewać dalszych wzrostów.

Czy zatem zagraża nam czwarta fala koronawirusa?

Doktor Paweł Grzesiowski z łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki uważa, że jest to możliwe. Co więcej - wskazuje nawet regiony, którym najbardziej zagraża czwarta fala!

- Wariant delta tylko czeka na niezaszczepionych. Mimo obecnie małej liczby zakażeń, pamiętajmy - tylko pełne szczepienie daje szansę ograniczenia pandemii - pisze na Twitterze.
Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto