105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak wyglądały uroczystości?

2023-11-12 21:00
Flaga Polski
Autor: pixabay.com

Wystawy, koncerty, gry plenerowe, warsztaty i debaty historyczne – liczne wydarzenia w całym kraju upamiętniły 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Państwa zaborcze po raz pierwszy podzieliły pomiędzy sobą terytorium Polski w 1772 roku. Ostatni, trzeci rozbiór doprowadził do tego, że nasz kraj zniknął z mapy świata. Jednak ojczyzna została w sercach narodu polskiego. Przez 123 lata trwała walka o wolność. Polacy brali udział m.in. w wojnach napoleońskich czy powstaniach: styczniowym i listopadowym. Wreszcie I wojna światowa doprowadziła do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Rocznicę tego wydarzenia od 86 lat obchodzimy 11 listopada - podaje gov.pl

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych dla Polek i Polaków. Agresja Rosji na Ukrainę jeszcze bardziej ukazuje nam jak ważny jest pokój, wolność i suwerenność. W tym roku celebrujemy 105. rocznicę niepodległej Polski. To okazja do upamiętnienia osób, które walczyły za wolną ojczyznę.

- czytamy. 

– Niepodległość jest jak miłość. Trzeba o nią dbać. Trzeba ją szanować. Trzeba ją doceniać. I trzeba o nią walczyć każdego dnia – przekazał premier Mateusz Morawiecki.

We wczorajszym Marszu Niepodległości wzięło udział 100 tysięcy polski patriotów! - podają organizatorzy.