Adam Bielan w Sednie Sprawy: Zapadła decyzja o liberalizacji dostępu do broni

2022-09-06 10:22
Adam Bielan w Sednie Sprawy
Autor: Radio Plus

Zapadła decyzja o liberalizacji dostępu do broni, mówi Adam Bielan. Prezes Partii Republikańskiej mówi, że Zjednoczona Prawica powołała koalicyjny zespół, który wypracował kompromisowy projekt ustawy. Wkrótce zostanie złożony w Sejmie. Dlaczego Rada Mediów Narodowych odwołała prezesa TVP Jacka Kurskiego, czy trafi do rządu w związku z planowaną rekonstrukcją, czy sankcje bardziej niż w Rosję uderzają w kraje Unii? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.

Pierwszym tematem, który Jacek Prusinowski - gospodarz programu - poruszył w rozmowie z gościem, była kwestia skuteczności sankcji przeciw Rosji. Kryzys ekonomiczny, z którym zmagają się kraje wspólnoty będzie w nas uderzał jeszcze w kolejnych miesiącach, w Rosji efektów tych sankcji jeszcze nie widać. Dlaczego tak się stało?

Jeżeli wgłębimy się w dane dotyczące rosyjskiej gospodarki, to tam widać krach gospodarczy w poszczególnych gałęziach przemysłu - powiedział Adam Bielan. - Jestem przekonany, że za kilka miesięcy Putin będzie miał olbrzymie problemy jeśli chodzi o erupcję frustracji społecznych.

Jacek Prusinowski zwrócił uwagę, że kilka miesięcy temu słyszeliśmy dokładnie to samo.

- Te kilka miesięcy minęło i teraz jak rozmawiam z ludźmi mieszkającymi w Rosji to mówią, że efektów tych sankcji nie czują - zauważył.

- Widać pozamykane sklepy z towarami z zachodu, do których mieszkańcy dużych miast byli przyzwyczajeni - odpowiedział gość programu. - Natomiast broni Putina na krótką metę - i to trzeba wyraźnie powiedzieć - fakt, że w wyniku sankcji poszły w górę ceny surowców energetycznych. Ale tak naprawdę te ceny szły w górę przed sankcjami, przed kolejną inwazją Rosji na Ukrainę. Putin zakręcał gaz w gazociągach do Europy już jesienią ubiegłego roku. To była jego świadoma polityka, która była obliczona na to, że społeczeństwa Europy Zachodniej stracą cierpliwość do polityki wspierania Ukrainy i zaczną się domagać luzowania sankcji. Musimy zacisnąć zęby i przejść przez rzeczywiście trudną jesień i być może trudną zimę. Ale jestem przekonany, że po tym sezonie grzewczym uzależnienie Europy od Rosji będzie znacznie mniejsze...

Kolejną kwestią poruszoną w rozmowie była dymisja Jacka Kurskiego. Prezes TVP wczoraj odwołany ze stanowiska. Dlaczego Rada Mediów Narodowych zdecydowała się na taki ruch? - zapytał Jacek Prusinowski.

- Nie znam uzasadnienia tej decyzji, mogę tylko odesłać do pana przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego, który stoi na czele RMN - odpowiedział Bielan. Dowiedziałem się o tej decyzji z mediów, więc trudno mi spekulować na temat powodów odwołania pana Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. Nie brałem udziału w podejmowaniu tej decyzji. Mogę jedynie plotkować, spekulować - nie chciałbym robić tego publicznie, bo to nie ma większego sensu.

Były prezes TVP wejdzie do rządu?

- Nie wiem, czy ma tego rodzaju ambicję, nie wiem, czy dostał taką propozycję - mówił gość Sedna Sprawy. - Myślę, że musimy poczekać kilka dni. Sądzę, że tutaj wiele osób jest zaskoczonych takim rozwojem wydarzeń. Znając - już ponad ćwierć wieku - Jacka wiem, że z całą pewnością długo bezczynny być nie będzie chciał.

Jacek Prusinowski zapytał o przygotowania do rekonstrukcji rządu i o to, czy są prowadzone rozmowy na ten temat na poziomie koalicyjnym.

- Ma pan rację - przyznał Adam Bielan. - Żadne zmiany dotyczące naszej reprezentacji w rządzie nie są planowane. To jest decyzja wewnętrzna Prawa i Sprawiedliwości dotycząca obsady resortów, które według umowy koalicyjnej przypadają temu ugrupowaniu. 

Na jakim poziomie są te rozmowy?

- Musimy poczekać jeszcze kilka tygodni - powiedział gość programu. - Znam pewne przymiarki personalne, natomiast nie chcę wzbudzać jakiejś sensacji. Nie chcę wprowadzać perspektywy czasowej. To jest decyzja premiera. Rekonstrukcje rządu są czymś normalnym. Czasem mamy zmiany nagłe, ale bardziej chodzi o rekonstrukcję strategiczną.

Jacek Prusinowski pytał również o projekt ustawy liberalizującej dostęp do broni, złożony przez partię Bielana.

- Czy tutaj zapadły jakieś polityczne decyzje? - zapytał

- Prace toczą się zarówno wewnątrz Zjednoczonej Prawicy - odparł Adam Bielan. - Na posiedzeniu rady koalicji powołaliśmy zespół wewnętrzny, który pracuje nad scaleniem kilku różnych projektów ustaw. Z drugiej strony toczą się takie wstępne prace legislacyjne. Mamy opinię Biura Analiz Sejmowych wobec wszystkich projektów - wobec naszego ta opinia jest stosunkowo najlepsza. Biuro Analiz zwróciło uwagę na pewne kwestie, które należało poprawić i one zostały poprawione w formie autopoprawki.

- Czyli koalicyjny zespół wypracuje projekt zawierający elementy tych, które już zostały złożone do laski marszałkowskiej? - dopytywał gospodarz programu.

- W zasadzie już wypracował - przyznał gość. - W dużej mierze projekt jest gotowy. Myślę, że to potrwa dwa, trzy tygodnie żeby skończyć te prace. Później musi zapaść jeszcze decyzja polityczna, mam nadzieję, że to się wydarzy jesienią tego roku.