Adam Niedzielski w Sednie Sprawy: "Zrobimy wszystko, żeby wzmóc zainteresowanie szczepionkami"

2022-09-20 9:43
Adam Niedzielski
Autor: Radio Plus

Skrócimy kolejki do specjalistów, zapowiada minister zdrowia. Adam Niedzielski mówi, że taki będzie efekt reformy POZ-ów, która wchodzi w życie od początku października. Gość Radia Plus twierdzi też, że zrobi wszystko, żeby wzmóc, niewielkie na dzisiaj, zainteresowanie szczepieniem 4 dawką. Czy rząd przeprowadzi reformę szpitalnictwa, czy wrócą obostrzenia covidowe? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.

Od piątku szczepienia 4. dawką dla kolejnej grupy. Ile osób zarejestrowało się na te szczepienia? - pytał wtorkowego gościa Jacek Prusinowski, prowadzący program.

- Do dzisiaj to blisko 120 tys - powiedział Adam Niedzielski. - Są już pierwsze osoby zaszczepione tym nowym boosterem. Do tej pory mamy 24 tys. osoby zaszczepione.

Skoro przez pierwsze dni procent zarejestrowanych jest taki nikły, to może tych zamówionych szczepionek jest za dużo?

- To zawsze jest pewnego rodzaju zgadywanie - przyznał minister zdrowia. - Nie możemy sobie pozwolić, by chętni, którzy przyjdą do punktu nie otrzymali preparatu. Zawsze zamawia się z pewnym zapasem. Przypominam, że trzecią dawką zaszczepiło się blisko 12 mln ludzi.

Czy te 3,9 mln osób znajdzie się we wrześniu? - dopytywał gospodarz Sedna Sprawy.

- W przyszłym tygodniu startujemy z kampanią, która na nowo ma wykreować zainteresowanie szczepieniami - powiedział minister. - Chcemy też wyjaśniać wątpliwości, które się pojawiają. Przechodzimy w kierunku sytuacji analogicznej do grypy. Tutaj też jest grupa ludzi, którzy regularnie szczepią się przed sezonem grypowym. Widzimy z danych, że przebieg jest coraz łagodniejszy, ale ryzyko ciężkiego przebiegu wciąż istnieje. Do tego wchodzi ryzyko powikłań.

Mówił pan, że we wrześniu zapadną decyzje np. dotyczące maseczek w transporcie publicznym. Czy te decyzje zapadną? - pytał Jacek Prusinowski.

- Wszystko wskazuje na to, że nic takiego nie będzie miało miejsca - odpowiedział Adam Niedzielski. - Mamy do czynienia z nieco innym przebiegiem tej fali niż miało to miejsce w poprzednich latach. Szósta fala pojawiła się nieco wcześniej. Teraz we wrześniu mamy więcej interakcji społecznych i mamy sytuację zwiększenia liczby zachorowań. Mamy jednak do czynienia z pewnym przeskalowaniem niż obserwacją jakiegoś rzeczywistego wzrostu zakażeń.

Co dalej z reformą szpitali?

- Ona wymaga modyfikacji. Przedstawiliśmy bardzo odważną koncepcję, która stawiała na zwiększenie efektywności szpitalnictwa - mówił Niedzielski.

Wprowadzona była tam instytucja kuratora, który miał w sytuacji kryzysu finansowego w szpitalu, miał zająć się restrukturyzacją - przypomniał prowadzący Sedno Sprawy.

- Mamy bardzo trudną dyskusję z samorządami, modyfikujemy ten mechanizm żeby bardziej pokazać, że jest to możliwość, jest to szansa a nie dolegliwość - powiedział szef resortu zdrowia. - Przygotowany jest zmodyfikowany projekt, którego istotą jest powołanie specjalnego funduszu restrukturyzacyjnego, do którego na zasadzie konkursu będą mogły aplikować szpitale w trudnej sytuacji finansowej i otrzymać środki na przeprowadzenie całego procesu restrukturyzacji.

1 października wejdzie w życie rozporządzenie poszerzające zakres uprawnień lekarzy w POZ. Taki lekarz będzie mógł wystawiać skierowania na badania wcześniej zlecane przez specjalistów. Rozumiem, że skrócą się kolejki do tych specjalistów? - zapytał Jacek Prusinowski.

- To jest dokładnie konsekwentne działanie, które ma na celu skracanie kolejek do specjalistów - powiedział minister. - Już jakiś czas temu znieśliśmy limity w dostępie do specjalistów. Działanie tego instrumentu jest ograniczone, bo liczba specjalistów jest mała.

Ta zmiana spowoduje, że kolejki się skrócą?

- Absolutnie tak - powiedział Adam Niedzielski. - One się skrócą dlatego, że zwiększamy liczbę badań, która może być wykonana w POZ, czyli że pacjenci nie będą musieli iść do specjalisty, żeby wykonać jakieś badania. Na pewno stopniowo będzie to odciążało poziom specjalistyki. Druga rzecz to kwestia konsultacji ze specjalistami, będzie zupełnie nowa instytucja konsultacji lekarz i lekarz. Nasz lekarz będzie mógł skonsultować się z lekarzem specjalistą i dalej prowadzić leczenie.

A: NIEDZIELSKI: SKRÓCIMY KOLEJKI DO SPECJALISTÓW