Błażej Spychalski w "Sednie Sprawy" Radia Plus: Spokojnie, nadal będziemy reformowali wymiar sprawiedliwości

2021-09-08 10:58 Justyna Bieniek
Błażej Spychalski
Autor: Sedno Sprawy

Rzecznik prezydenta zapewniał w rozmowie z Jackiem Prusinowskim, że odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów nie może zniknąć. W ten sposób odniósł się do kroku Komisji Europejskiej, która chce kary finansowej dla Polski. Bruksela wystąpiła już z takim wnioskiem do TSUE. A chodzi o niezastosowanie się do decyzji unijnego trybunału sprawiedliwości w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Ten nakazał nam zawiesić Izbę, tak się jednak nie stało.

„Ośrodek prezydencki od miesięcy współpracuje z rządem w tej sprawie. Przesłaliśmy polskie stanowisko do KE w połowie sierpnia, rozwiązania jakie chcemy przedstawić parlamentowi, także w zakresie Izby Dyscyplinarnej.

Stanowisko KE i TSUE jest znane, polskiego rządu też. Według nas, Komisja Europejska wychodzi poza traktaty, przekonywał w Sednie Sprawy Spychalski. I jednocześnie podkreślał, że Polska jest gotowa do wypracowywania rozwiązań. To wszystko musi się jednak odbywać w formie dialogu, a to co robi KE jest raczej formą nacisku, nacisku nieuprawnionego- mówił rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

System dyscyplinarny w sądownictwie musi istnieć. To jest nasze stanowisko. Jesteśmy gotowi do szczegółowych rozmów, ale odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów musi funkcjonować. Jeżeli ta izba miałaby zmienić formułę, to możemy rozmawiać”- podkreśla Błażej Spychalski.