GIS wydał zalecenia dotyczące pielgrzymek. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać!
Już niebawem rozpocznie się kolejny sezon pielgrzymkowy. Będzie on wyjątkowy, bowiem pandemia w naszym kraju już powoli ustępuje i pielgrzymi coraz chętniej i liczniej chcą uczestniczyć w tego typy wydarzeniach. Główny Inspektor Sanitarny podał najnowsze wytyczne dotyczące udziału w pielgrzymkach. Sprawdźcie, o czym trzeba pamiętać.
Główny Inspektor Sanitarny wydał najnowsze zalecenie i rekomendacje dotyczące pielgrzymek w sezonie 2021. GIS przypomina, że w pielgrzymkach mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe i nie posiadające żadnych objawów wskazujących zakażenie SARS-CoV-2. Co ważne, w pielgrzymkach może uczestniczyć maksymalnie 300 osób. Do tego zalecanego limitu nie wlicza się osób, które otrzymały pełny cyklem szczepień (dwie dawki) przeciwko COVID-19 szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej. GIS rekomenduje również, aby podczas pielgrzymki pątnik miał zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk czy papieru higienicznego jednorazowego. - Rekomenduje się funkcjonowanie mobilnego punktu medycznego z przeszkolonym personelem medycznym w zakresie postępowania wobec podejrzenia wystąpienia objawów chorobowych wskazujących na zakażenie koronawirusem - czytamy w wytycznych GIS-u Pątnicy są zobowiązani również do zasłaniania ust i nosa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Aktualnie na świeżym powietrzu, przy zachowaniu dystansu 1,5 m, maseczki nie obowiązują, jednak nadal należy zakładać je w pomieszczeniach zamkniętych np. w kościołach. W świątyniach trzeba także przestrzegać limitów dotyczących liczby osób, które mogą w nich przebywać jednocześnie.
Co w przypadku zakażenia koronawirusem u pielgrzyma?
GIS zaleca również, co robić w przypadku wykrycia u jednego z pątników zakażenia koronawirusem. - W przypadku wystąpienia u pątnika niepokojących objawów infekcji górnych dróg oddechowych należy niezwłocznie odizolować go od pozostałych członków grupy i przewieść transportem indywidualnym do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala lub wezwać transport medyczny. Osoba powinna mieć osłonięte usta i nos - rekomenduje GIS. GIS dodaje, że należy powiadomić właściwą miejscowo Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń. Osoba podejrzana o zakażenie, powinna oczekiwać na transport medyczny w wyznaczonym pomieszczeniu, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie jej od innych osób.