Ile osób skorzystało z wakacji kredytowych? Są najnowsze dane

2022-09-01 13:43
Ile osób skorzystało z wakacji kredytowych? Są najnowsze dane
Autor: pixabay.com Ile osób skorzystało z wakacji kredytowych? Są najnowsze dane

Wakacje kredytowe w Polsce. Są pierwsze dane dotyczące liczby osób, które skorzystały z nowego rozwiązania proponowanego przez rząd, Ile osób wzięło wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe 2022: Ile osób skorzystało?

- Niecała połowa kredytobiorców skorzystała z wakacji kredytowych - tak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. To około 1,5 mln posiadaczy hipotek. Okazuje się, że najchętniej z wakacji korzystają ci, którzy mają wysoką wiarygodność kredytową.

- Są to najwyraźniej osoby, które poważnie traktują spłatę kredytu mieszkaniowego. Kredyt mieszkaniowy traktowany jest generalniepriorytetowo, spłacany jest w pierwszej kolejności przed innymi zobowiązaniami - mówi główny analityk BIK, prof. Waldemar Rogowski.

Czytaj także: Witold Waszczykowski w Sednie Sprawy: Unia przystawiła polskim władzom pistolet do głowy

Największe zainteresowanie wakacjami kredytowymi widać wśród osób, którym najmocniej wzrosły raty. - A więc tym, którzy zaciągali kredyty hipoteczne w złotówkach w ciągu ostatnich czterech lat. Tu udział wakacji kredytowych przekracza 53 proc. - dodaje ekspert.

Zdaniem eksperta, wyzwaniem dla kredytobiorców będzie rok 2024, zwłaszcza jeśli stopy procentowe istotnie nie spadną, a sytuacja gospodarcza będzie się pogarszać.​

Wakacje kredytowe 2022: Na jakich zasadach?

Kredytobiorcy mogą składać wnioski o wakacje kredytowe od 29 lipca. Umożliwia to zawieszenie spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy