Jest decyzja Polski o reparacjach wojennych. O jakie pieniądze chodzi?

2022-09-01 14:03
Jest decyzja Polski o reparacjach wojennych. O jakie pieniądze chodzi?
Autor: Twitter/KPRM Jest decyzja Polski o reparacjach wojennych. O jakie pieniądze chodzi?

Jest decyzja ws. reparacji wojennych. Przedstawiono raport. Polska zamierza ubiegać się o pieniądze od Niemiec. Jak podkreślono, chodzi o gigantyczne pieniądze.

Zaprezentowano raport o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II Wojny Światowej 1939-1945. Przemawiał m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Przedstawienie Raportu jest nie tylko aktem ukazania pewnej pracy, dokumentacji, ale także jest decyzją podjęcia tej sprawy na forum międzynarodowym. Chodzi o to, by uzyskać odszkodowania za to, co Niemcy zrobili. Nasz cel wpisuje się w koncepcję odbudowy normalności funkcjonowania państwa polskiego. Wiele państw uzyskało odszkodowania od Niemiec, ale nie Polska. Brak inicjatywy w tej sprawie był luką w działalności państwa. Poważne państwo musi dbać o interesy swoje i obywateli. Jeżeli jedno państwo uczyni drugiemu ogromne szkody, to po porażce wojennej musi te szkody wyrównać. I nie ma żadnej podstawy, aby Polska była z tego wyłączona - podkreślił Kaczyński. 

Czytaj także: Witold Waszczykowski w Sednie Sprawy: Unia przystawiła polskim władzom pistolet do głowy

Przyjęcie postawy, że odszkodowania nam się nie należą, powoduje wiele kompleksów i jest to droga do zniewolenia. Niemcy napadli na Polskę i uczynili nam ogromne szkody. Nie możemy nad tym przechodzić do porządku dziennego. Wiemy, że wchodzimy na drogę trudną i długą. Ale trzeba pamiętać, że historia się zmienia i czasami bieg przyśpiesza. I choć droga będzie długa to jesteśmy pewni, że odniesiemy tu sukces - podkreślił prezes PiS.

- Suma strat została wyliczona na 6,2 bln zł. Takie odszkodowania płaci się przez dziesięciolecia, ale jest ono do udźwignięcia przez niemiecką gospodarkę - uzupełniono.