Jest dymisja za Polski Ład. Minister finansów traci stanowisko

2022-02-07 18:18
Tadeusz Kościński
Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Kierownictwo PiS zaakceptowało decyzję ministra finansów Tadeusza Kościńskiego

Kierownictwo PiS zaakceptowało decyzję ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o rezygnacji - poinformowała rzecznik PiS Anita Czerwińska i dodała, że do czasu wyłonieniu nowego kandydata, funkcję tę będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki.

- Ścisłe kierownictwo zaakceptowało decyzję pana ministra Tadeusza Kościńskiego o rezygnacji. Jest to podyktowane oczywiście tym, że pan minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia, które miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych - mówi rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Podkreślała również, że kandydat na nowego ministra finansów zostanie przedstawiony po konsultacjach z prezydentem Andrzejem Dudą.

Czytaj także: Liczba oszustw kartami płatniczymi rośnie. "Sami podajemy dane kart"

Za Polski Ład mógł odpowiedzieć Kościński, albo Morawiecki, a wiadomo było, że premier ma zbyt silną pozycję w partii - komentuje politolog dr Olgierd Annusewicz. - Poniósł ofiarę za proces, któremu przewodził, więc nie nazwałbym tego byciem kozłem ofiarnym. Gdyby to był sukces, miałby on wielu ojców, porażka - jak wiadomo - jest sierotą. No i znaleziono matkę. Kto mógłby ponieść konsekwencje za Polski Ład? Mógłby ją ponieść premier Morawiecki, co nie wchodzi w grę - tłumaczy Annusewicz.

Z drugiej strony, jak uważa politolog, dymisja jest realnym osłabieniem pozycji Mateusza Morawieckiego. - Minister finansów to był człowiek premiera. Druga taka kuriozalna z perspektywy politologicznej - przyjęcie dymisji pana ministra, zostało przyjęte przez partię. W systemie politycznym polskim, dymisję ministra przyjmuje premier - tłumaczy Annusewicz.

Do czasu wybrania nowego Ministra Finansów funkcję te ma pełnić właśnie Premier Mateusz Morawiecki.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sedno Sprawy - Michał Woś